Rekomendacje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-01-2002, 00:00

POLAR. W opinii analityków DM BZ WBK, wrocławski Polar traci systematycznie na atrakcyjności. Wartość spółki w znacznej mierze zależy od udziałów na rynku polskim, a te topnieją w zastraszającym tempie. Brak klarownej strategii działania, wywołany po części podejściem głównego udziałowca spółki (francuskiego Brandta), sprawiły, że ten niegdyś lider krajowego rynku sprzętu AGD spadł do pozycji drugoligowej. Polar od ponad roku generuje stratę operacyjną, a przerost zatrudnienia sprawia, że na jednego zatrudnionego przypada czterokrotnie mniej przychodów niż w Amice. Takiej spółki nie kupuje się dla jej efektywności działania, a koszty gruntownej restrukturyzacji będą zapewne uwzględnione przez potencjalnego inwestora branżowego.

NETIA. Analitycy DM BZ WBK dobrze oceniają podpisanie z Telią 15-letniego kontraktu na usługi sieciowe o wartości 16 mln USD. Netia wydzierżawi Telii dwa trakty kanalizacji technicznej na odcinku Warszawa - Kołbaskowo. Za dodatkową opłatą zaoferuje Telii usługi instalacji i utrzymania światłowodów. Ponadto Szwedzi udzielą pożyczki o równowartości czynszu dzierżawnego za cały okres trwania umowy.

Kontrakt nie będzie miał większego znaczenia w przychodach, jednak można traktować go jako potwierdzenie, iż Telia włączy się aktywnie w ratowanie spółki. Sama restrukturyzacja długu to zbyt mało, aby mówić o sukcesie. Spółka będzie musiała bowiem znaleźć nowe źródło finansowania dalszych inwestycji. Podpisanie kontraktu na 15 lat w momencie kiedy ważą się losy spółki może być argumentem w dyskusji z obligatariuszami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje