Rekomendacje dla zamówień publicznych

opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Trzeba zadbać o właściwe stosowanie nowych przepisów — uważają przedsiębiorcy i dają wskazówki urzędnikom, jak prowadzić przetargi.

Liczba przetargów, rozstrzyganych z uwzględnieniem wyłącznie kryterium ceny, spadła z 93 do 13 proc. — wynika z danych Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Znaczący wpływ na poprawę sytuacji miała ostatnia nowelizacja ustawy — Prawo zamówień publicznych, z października 2014 r.

Drogowskaz dla urzędników

Ustawodawca, poza „rozluźnieniem” cenowego kryterium wyboru oferty, zwiększył wówczas również szanse wykonawcy na rozpoczęcie współpracy z zamawiającym na podstawie umowy o pracę. Jednak, według Rady Zamówień Publicznych Konfederacji Lewiatan (RZPKL), nawet te najważniejsze zmiany, o które zabiegali przedsiębiorcy, nie wystarczają, aby przetargi zawsze realizowały interesy wszystkich stron. Lewiatan, bazując na analizach funkcjonowania rynku po nowelizacji ustawy, opracował więc własny katalog dobrych praktyk. Dokument zostanie w najbliższych dniach przedstawiony Urzędowi Zamówień Publicznych.

— Nowe regulacje przynoszą pierwsze pozytywne efekty. Zauważalne są jednak problemy z prawidłowym określaniemwagi danych kryteriów. W związku z tym Konfederacja Lewiatan dostrzegła znaczenie przepisów art. 36c znowelizowanego prawa zamówień publicznych i na tej podstawie podjęła się usystematyzowania przetargów w poszczególnych branżach, opracowując wzorcowe dokumenty dla zamawiających — mówi Marek Kowalski, przewodniczący RZPKL.

Jak wyjaśnia, katalog ten stanowi swego rodzaju drogowskaz dla urzędników, który pozwala na przygotowanie uczciwych, profesjonalnych i zgodnych z intencją ustawodawcy specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Katalog odnosi się w szczególności do sektora usług czystościowych, ochroniarskich i pocztowych. Lewiatan oczekuje doprecyzowania sposobu oceny kryteriów, zarówno ilościowych (np. cena), jak i jakościowych (doświadczenie, technologiczne zaplecze wykonawcy). Domaga się też stworzenia i opublikowania, zatwierdzonych przez UZP, wzorów dokumentacyjnych, które ujednoliciłyby rynkowe praktyki. Tak zarysowane działania mogłyby zwiększyć efektywność postanowień ustawodawcy, co pośrednio przełożyłoby się na poziom i stabilizację zatrudnienia.

Biała księga ministerstwa

Analizy rynku zamówień publicznych podjęło się również Ministerstwo Gospodarki.

Wyniki zawarto w „Białej Księdze zamówień publicznych — sprawozdanie z konsultacji z uczestnikami systemu zamówień publicznych poświęconych ocenie funkcjonowania prawa zamówień publicznych”. Dokument został przyjęty przez kierownictwo resortu w styczniu. W rekomendacji pojawiają się postulaty dotyczące ograniczenia zbyt dużej swobody zamawiających w formułowaniu warunków zamówienia, konieczności uelastycznienia procedur, a także wzmocnienia ochrony sądowej. Biała Księga wskazuje również na potrzebę zwiększenia kompetencji prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Są w niej też zapisy dotyczące działań promujących dobre praktyki na etapie przygotowania postępowania. © Ⓟ

30.04 Do tego dnia Urząd Zamówień Publicznych otrzyma od Konfederacji Lewiatan katalog dobrych praktyk, dotyczący rozstrzygania ofert i realizowania zamówień publicznych, rekomendowanych już dla wszystkich branż, zrzeszonych w tej organizacji. Dotychczasowa lista wskazówek odnosi się do sektora usług czystościowych, ochroniarskich i pocztowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu