Rekordowa liczba Niemców ma pracę

opublikowano: 18-11-2019, 12:43

W minionym kwartale pracowało w Niemczech 45,5 mln osób. To najwięcej od czasu zjednoczenia, informuje Spiegel.de.

Pomimo widma recesji, liczba osób zatrudnionych w Niemczech jest tak wysoka, jak nigdy dotąd. W trzecim kwartale wzrosła ona o 356 tys., czyli o 0,8 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym i, według Federalnego Urzędu Statystycznego, osiągnęła najwyższy poziom od zjednoczenia kraju w 1990 r. Wzrost ten wynikał z "już jesiennego ożywienia na rynku pracy".

Więcej osób zatrudnionych na stałe

Coraz więcej osób znajduje stałą pracę. Liczba pracowników ze stałym zatrudnieniem wzrosła o 427 tys. osób w porównaniu z poprzednim kwartałem do 41,22 mln.

Odpowiada to przede wszystkim stałemu wzrostowi liczby pracowników podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne. Natomiast liczba osób prowadzących działalność na własny rachunek, w tym osób pomagających rodzinom, spadła o 71 000 do 4,15 mln.

Od lipca do września niemiecka gospodarka osiągnęła mini-wzrost na poziomie 0,1 proc. w ujęciu rocznym, do którego przyczyniły się m.in. dobre nastroje konsumentów oraz ożywienie eksportu. Kwartał wcześniej odnotowano spadek o 0,2 proc. Przy dwóch spadkowych kwartałach z rzędu eksperci mówią o recesji, która ostatnio miała miejsce w Niemczech na przełomie roku 2012/13.

Niezależnie od rekordowej wartości, załamanie gospodarcze odciska swoje piętno na rynku pracy. "Choć wzrost zatrudnienia utrzymywał się, jego dynamika osłabła w 2019 r." - podkreślają statystycy. W pierwszym kwartale zatrudnienie nadal rosło o 1,1 proc., w drugim kwartale o 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane