Czytasz dzięki

Rekordowa niechęć do WIG20

Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI
opublikowano: 19-05-2020, 12:29

Jednym z czterech komponentów naszego Barometru Nastrojów na GPW jest współczynnik wielkości aktywów funduszy QUERCUS lev i QUERCUS short.

W odrożnieniu od innych komponentów, element ten bazuje na faktycznej wielkości kapitałów inwestorów zaangażowanych w alternatywne scenariusze (lev umożliwia zarabianie na wzroście WIG20, short - na spadku indeksu).

Tym razem weźmy pod uwagę omawiany komponent sam w sobie. Okazja jest o tyle dobra, że współczynnik lev/short "szoruje po dnie". Z kolei 10-tygodniowa średnia (10WMA) - którą stosujemy przy obliczaniu naszego Barometru w celu wygładzenia krótkoterminowych wahań - na koniec ostatniego tygodnia znalazła się ... rekordowo nisko (!). Nawet nieco niżej niż w dołkach z lat 2011-12. Aktualna wartość średniej to 1,11 (dla porównania, jeszcze na koniec zeszłego roku średnia wynosiła ponad 4,40).

Tak niskie pułapy można interpretować jako brak wiary - poparty realnymi pieniędzmi - w mocne odbicie WIG20.

Warto jednakże odnotować, że współczynnik lev/short można było historycznie traktować kontrariańsko (na zasadzie działania wbrew opinii większości). Tzn. przy bardzo niskich pułapach lev/short kształtowały się ważne dołki na GPW, z kolei przy wysokich pułapach kształtowały się ważne górki. Choć z reguły niekoniecznie od razu - czasem procesy te wymagały czasu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI

Polecane