Rekordowa strata Tesco

opublikowano: 22-04-2015, 09:52

Trwa zła passa Tesco. Największy brytyjski detalista poinformował w środę o stracie poniesionej w roku obrachunkowym 2014, która jest największą w niemal 100-letniej historii spółki, donosi Bloomberg.

Firma straciła netto w ostatnim roku (obejmującym okres 53 tygodni do 28 lutego 2015 r.)  5,74 mld GBP (8,6  mld USD) co jest rezultatem odejścia od spółki wielu konsumentów z Wysp Brytyjskich, co zmusiło Tesco do dokonania ogromnych odpisów związanych ze spadkiem wartości placówek. Gdyby nie to – odpisy sięgnęły kwoty 4,7 mld GBP – największa sieć supermarketów miałaby szansę wyjść na plus, gdyż zysk handlowy sięgnął poziomu 1,4 mld funtów. Rok wcześniej zysk handlowy był niemal 2,5 razy większy sięgając kwoty 3,3 mld GBP.

Notowania akcji Tesco na LSE
Zobacz więcej

Notowania akcji Tesco na LSE Bloomberg

W ostatnim roku znacząco wzrosło też zadłużenie spółki. Dług netto zwiększył się aż o 1,9 mld GBP do 8,5 mld  GBP. Z kolei deficyt emerytalny sięgnął 3,9 mld GBP netto.

Sprzedaż brytyjskich sklepach działających na rynku od co najmniej 13 miesięcy spadła o 1,7 proc. z wyłączeniem paliwa i podatku VAT. W każdym z dwóch wcześniejszych kwartałów wskaźnik spadał o ponad 5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu