Rekordowa wartość obligacji o ujemnej rentowności

opublikowano: 01-08-2019, 12:50

Środowa decyzja amerykańskich władz monetarnych o obniżeniu stóp procentowych zaowocowała nowym rekordem na rynku obligacji.

Wartość papierów o ujemnym oprocentowaniu wzrosła do nowego historycznego maksimum, przekraczając w przypadku indeksu Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt poziom 14,1 bln USD. Był to największy jednodniowy wzrost od miesiąca.

Amerykańskie obligacje
Zobacz więcej

Amerykańskie obligacje fot. Bloomberg

O ile decyzja o obniżeniu stóp przez Fed o 25 punktów bazowych była oczekiwana, o tyle zapowiedź wcześniejszego zakończenia programu redukcji bilansu przez amerykański odpowiednik banku centralnego zaskoczyła rynek. Program skrócono o dwa miesiące, i ma do tego dojść już w sierpniu. W reakcji na te doniesienia wzrosły ceny 10-letnich papierów amerykańskiego rządu, a rentowności zamknęły się na najniższym poziomie od czterech miesięcy.

Dane pokazują, że wartość obligacji przynoszących mniej niż zero stanowi obecnie ponad jedną czwartą całego rynku inwestycyjnego. Stanowią one 25,68 proc. wskaźnika Bloomberg Barclays Global Aggregate Index, wskaźnika obejmującego dług publiczny, korporacyjny i sekurytyzowany. To już o krok  od rekordowych 25,99 proc. z 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu