Rekordowy wzrost liczby samobójstw w armii USA

PAP
opublikowano: 18-11-2009, 19:32

Wiceszef sztabu wojsk lądowych armii USA generał Peter Chiarelli określił w środę jako "straszną tendencję" rekordowy wzrost liczby samobójstw wśród wojskowych, jaki nastąpił od początku tego roku.

Według danych, ogłoszonych przez Pentagon, w tym czasie odebrało sobie życie 140 żołnierzy wojsk lądowych w służbie czynnej i 71 żołnierzy, którzy przeszli do rezerwy oraz członków Gwardii Narodowej.

W ubiegłym roku liczba samobójstw wśród wojskowych wyniosła 197 osób.

"To jest straszne. Nie chcę w żaden sposób pomniejszać znaczenia tych liczb" - powiedział dziennikarzom gen. Chiarelli.

Dodał, że nie "znaleziono dotąd motywu, który miałby walor statystyczny pozwalający na interpretację przyczyny tych samobójstw".

Według niektórych ekspertów Pentagonu, część samobójstw wśród żołnierzy ma związek ze wstrząsami psychicznymi, jakich doznali w trakcie pełnienia służby w takich krajach, jak Irak bądź Afganistan.

Jednak gen. Chiarelli wskazał na okoliczność, że nastąpił również wzrost liczby samobójstw wśród młodych żołnierzy, którzy nigdy nie brali udziału w misjach bojowych.

Z drugiej strony dowództwo amerykańskie jest zaniepokojone zwiększonym spożyciem alkoholu i leków przez żołnierzy powracających ze stref objętych konfliktami.

Gen. Chiarelli jednej z przyczyn nasilenia się fali samobójstw w wojsku upatruje w zredukowaniu szkoleń i innych działań mających na celu zwiększenie odporności psychicznej oficerów i żołnierzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rekordowy wzrost liczby samobójstw w armii USA