Czytasz dzięki

Remanent zastawów nie wpływa na PIT

opublikowano: 19-06-2015, 00:00

Właściciel lombardu musi prowadzić ewidencję pożyczek, ich spłat, a także zastawionych rzeczy — przypomina izba skarbowa.

Zastawione przedmioty, które po upływie terminu zwrotu pożyczki przeszły na własność właściciela komisu-lombardu, przed sporządzeniem spisu z natury należy ująć w remanencie sporządzonym na dzień 31 grudnia roku podatkowego.

Przedsiębiorca powinien je wycenić według cen rynkowych, a wartość tego remanentu wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów — przypomina dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej, wydanej w tym miesiącu. Stwierdza jednocześnie, że wartości wynikającej z wyceny nie trzeba brać pod uwagę przy ustaleniu dochodu z działalności gospodarczej podlegającego podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT). O to właśnie pytała podatniczka, występując o interpretację. Jej zdaniem, sporządzenie remanentu towarów zastawionych, które stały się własnością komisu-lombardu, nie ma wpływu na ustalenie dochodu bądź straty za rok podatkowy. Ma go natomiast remanent towarów zakupionych do dalszej odsprzedaży (nowych), ponieważ ich zakup jest księgowany w ciągu roku w podatkowejksiędze przychodów i rozchodów.

Remanent zastawów na rzeczy używane, które z końcem roku stają się własnością lombardu, nie jest tak księgowany. Podatniczka udziela klientom pożyczek pieniężnych pod zastaw w zamian za pozostawione w lombardzie przedmioty. Gdy pożyczkobiorcy zwracają pieniądze, pobiera prowizję, na którą składają się oprocentowanie pożyczki oraz opłata za przechowywanie przedmiotów będących zabezpieczeniem spłaty. Jeżeli dłużnik nie oddaje pożyczki w terminie określonym w umowie, zatrzymana rzecz przechodzi na własność lombardu i zostaje wystawiona do sprzedaży.

Przedmioty te są wpisywane do odrębnej ewidencji lombardowej. Ich sprzedaż jest wykazywana na koniec miesiąca w kwocie prowizji i wprowadzana do kasy fiskalnej. Na koniec roku właścicielka komisu-lombardu sporządza trzy remanenty. Jeden to spis towarów kupionych do dalszej odsprzedaży. Na drugi składają się zastawy, będące 31 grudnia własnością firmy, gdy nie spłacono pożyczek. Trzeci także dotyczy zastawów, ale tych, które nie są własnością podatniczki, ponieważ umowy pożyczek trwają. Organ podatkowy podziela pogląd właścicielki komisu- -lombardu. Przypomina też, że podatnicy wykonujący taką działalność muszą prowadzić ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy. © Ⓟ

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane