Rentowność do poprawy

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 23-02-2005, 00:00

Mimo problemów, jakie przeżywała branża spożywcza, ubiegły rok był dla niej niezły. Większość spółek poprawiła wyniki, ale cały sektor powinien jeszcze popracować nad rentownością. Na 13 spółek z branży spożywczej, które już przedstawiły wyniki za 2004 r., aż 11 poprawiło sprzedaż. Zsumowane przychody trzynastki były o 15,8 proc. wyższe niż w 2003 r. Ponad połowa w ostatnich trzech miesiącach, jak też całym 2004 r., osiągnęła dwucyfrowy wzrost przychodów. Problem w tym, że branżę stać na więcej.

Na słowa uznania zasługuje Żywiec, dla którego sporym obciążeniem jest jeszcze akcyza. Browar kontrolowany przez Hei-nekena, który tylko w IV kwartale odprowadził blisko 170 mln zł podatku akcyzowego, osiągnął w 2004 roku prawie 277 mln zł czystego zysku. To ponad 34-proc. poprawa w stosunku do 2003 r. Na dodatek żywieckiej grupie udało się zwiększyć przychody o ponad 13 proc. Rezultat całkiem niezły, jeśli weźmiemy pod uwagę, że sezon letni dla browarów był bardzo słaby, a rynek rośnie w tempie zaledwie kilku proc. rocznie.

Inny gigant spożywczego rynku — Sokołów zmagał się z wysokimi cenami surowców (wieprzowiny) oraz nikłą opłacalnością eksportu. Ale nie przeszkodziło to liderowi sektora mięsnego uzyskać w zeszłym roku rekordową sprzedaż oraz wynik netto (wzrost o 31 i 120 proc.). Jednak trzeba dodać, że Sokołów stać na wyższą rentowność netto niż 3 proc.

Mimo obaw w związku z przystąpieniem do UE z bardzo dobrej strony pokazali się producenci słodyczy. Wzrost cen surowców nie przeszkodził im w dynamicznym rozwoju. Wawel zdołał zarobić ponad 277 proc. więcej niż w 2003 roku. A wyniki Mieszka i Jutrzenki poprawiły się odpowiednio o 101 i 47 proc. Mieszko powinien jednaj zadbać o poprawę rentowności netto, która w 2004 roku nie przekroczyła 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu