Resort rozwoju sfinansuje wzorce PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 12-11-2013, 00:00

Budowa poznańskiego szpitala i przebudowa dolnośląskich dróg — te projekty dostaną wsparcie ministerstwa.

Po niemal roku od ogłoszenia dwóch naborów na projekty drogowe i w służbie zdrowia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) wyłoniło zwycięzców. Kompleksowe doradztwo otrzymają budowa Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu oraz program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich w województwie dolnośląskim. MRR liczy, że w ten sposób wypracuje wzorcową dokumentację PPP.

— Wybór tych projektów wydaje się prawidłowy i uzasadniony rynkowo. Miejmy nadzieję, że wsparcie MRR okaże się katalizatorem dla partnerstwa w tych segmentach rynku — mówi adwokat Tomasz Korczyński, zajmujący się praktyką PPP w kancelarii Dentons.

— Bez pomocy resortu sami musielibyśmy pokryć koszty doradców. A to oznacza ponad 1 mln zł wydatków — mówi Jakub Jędrzejewski, wiceprezes spółki Szpitale Wielkopolski, należącej do samorządu województwa. W Poznaniu ma powstać szpital za 300 mln zł z 380-420 łóżkami szpitalnymi (koszt 300 mln zł). Zakończył się już dialog techniczny z siedmioma zagranicznymi firmami. Kolejnym krokiem ma być wybór doradcy.

— My bierzemy na siebie odpowiedzialność za leczenie, partner prywatny — za finansowanie, budowę i zarządzanie obiektem. Inwestycją zainteresowani są operatorzy medyczni i firmy budowlane. Przewidujemy, że PPP potrwa 26-30 lat — mówi Jakub Jędrzejewski. Na Dolnym Śląsku partner prywatny będzie musiał przebudować i utrzymać ponad 300 km dróg wojewódzkich. Jego wartość to ponad 400 mln zł.

— Doradzamy w podobnym projekcie w woj. kujawsko-pomorskim. Tam już ogłoszono postępowanie na wybór partnera. Jest zatem szansa na zrealizowanie dwóch podobnych, kompleksowych zadań. Skala przedsięwzięcia wywoła zainteresowanie największych spółek budowlanych i operatorskich. Warto przypomnieć, że województwo dolnośląskie próbowało drogowego PPP i zdobyło pierwsze doświadczenia. To też ma znaczenie — mówi dr Rafał Cieślak, radca prawny w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu