Resort skarbu nie odpuści wypłat z energetyki

DI
opublikowano: 07-01-2016, 22:00

Akcjonariusze spółek energetycznych od dłuższego czasu nie mają powodów do zadowolenia.

W ciągu 12 miesięcy indeks WIG-Energia spadł o 35 proc., do branży zniechęca m.in. perspektywa zaangażowania się państwowych gigantów w ratowanie bankrutujących kopalni. W nieco lepszy nastrój mogą ich wprawić wczorajsze słowa ministra skarbu:

— Mamy świadomość potrzeb kapitałowych ze strony firm energetycznych, ale dywidendy spółek energetycznych stanowią 36 proc. planu dochodów z dywidend, więc ciężko byłoby z nich zrezygnować — mówi Dawid Jackiewicz. To może oznaczać, że szykuje się mały spór w rządzie, bowiem minister energetyki ma inne zdanie.

— Do 2025 r. branża powinna przeznaczyć 50 mld zł na inwestycje, dlatego zyski firm energetycznych nie powinny iść na dywidendę — mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki, kilka dni temu w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Giełdowi inwestorzy z pewnością będą trzymali kciuki za ministra skarbu. © Ⓟ

4,5 mld zł Tyle resort skarbu chce zgarnąć w tym roku z dywidend, wynika z przyjętego budżetu. Resort założył, że zyskiem podzielą się 33 firmy. W 2015 r. do budżetu z tego tytułu wpłynęło 4,548 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort skarbu nie odpuści wypłat z energetyki