Rewolucji nie będzie

Leszek Kot
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wprowadza nowy sposób naliczania należności za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, czyli tzw. odrolnienie. Obecnie obowiązujące przepisy nakazują przeliczać tę wartość zależnie od ceny tony ziarna żyta. W nowelizacji zrezygnowano z tego przelicznika. Wysokość należności pozostanie w dalszym ciągu zróżnicowana, zależnie od klasy gleby, której odrolnienie dotyczy.

W przyszłym roku nadal będą obowiązywać opłaty adiacenckie, które są dla gmin jednym ze sposobów finansowania budowy lokalnej infrastruktury. Na razie nie będzie również podatku katastralnego i w 2010 r. nie będą prowadzone żadne prace w celu jego wprowadzenia.

Ciekawie zapowiadają się za to prace nad zmianą przepisów regulujących działanie towarzystw budownictwa społecznego. Opublikowane przez Ministerstwo Infrastruktury propozycje przewidują możliwość wykupu takich mieszkań na własność przez obecnych najemców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Leszek Kot

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu