Rewolucji nie było

Paulina Sztajnert
06-10-2004, 00:00

OFE zrobiły porządki w portfelach przed emisją PKO BP przed wrześniem. W ostatnich tygodniach nie było wiele zmian.

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) we wrześniu nieco zmodyfikowały strukturę portfeli. Udział obligacji spadł o 0,49 proc. i wyniósł średnio 62,79 proc. Podobnie było z akcjami. Ich udział spadł w wrześniu o 1,58 proc. Ostatecznie średnio ukształtował się na poziomie 30,82 proc. W tym czasie WIG wzrósł o 4,24 proc.

— To nie był jakiś przełomowy miesiąc, ale już widać, że odmiennie zaczynają inwestować dwa największe OFE: CU i ING NN — mówi Marek Wujec, członek zarządu PTE Allianz.

Akcyjna część portfeli dziewięciu z szesnastu funduszy stopniała. Najbardziej zaangażowanie w akcje zmniejszyły OFE Kredyt Banku (o 10,67 proc.). Tuż za nim był Bankowy (o 8,7 proc.). Najmniejszym udziałem akcji w portfelu na koniec września mógł pochwalić się OFE AIG (27,27 proc. aktywów). Zaangażowanie w akcje najbardziej zwiększył OFE Skarbiec-Emerytura — o ponad 8 proc. Najagresywniejszy fundusz to OFE Pekao — 35, 7 proc.

Największy portfel papierów dłużnych miał OFE Credit Suisse L&P (66,9 proc.). Najbardziej jednak zaangażowanie w papiery dłużne zwiększył OFE Generali — aż o 9,89 proc. Liderem zmian dłużnej części portfela był jednak OFE Bankowy — zmniejszył go aż o 17,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rewolucji nie było