RHB emituje listy

Urszula Chojnacka
12-09-2001, 00:00

RHB emituje listy

Rheinhyp-BRE, jeden z dwóch działających w Polsce banków hipotecznych, wyemituje listy zastawne wartości 61 mln zł. Bank przeprowadzi trzyletnią emisję na przełomie III i IV kwartału.

Rheinhyp-BRE zdecydował się na przeprowadzenie emisji listów zastawnych na przełomie III i IV kwartału 2001 r. Termin wykupu listów wynosi trzy lata, a wartość emisji — około 61 mln zł.

— Wyemitujemy listy wartości 10 mln USD (42 mln zł) i 5 mln EUR (19 mln zł) — mówi Piotr Cyburt, prezes Rheinhyp-BRE.

Emisja będzie mieć charakter zamknięty i prawdopodobnie zostanie skierowana do międzynarodowych partnerów instytucjonalnych. Bank zdecydował się na emisję w dolarach i euro, ponieważ w portfelu dominują pożyczki w tych walutach. Rheinhyp-BRE liczy na podpisanie w tym roku umów kredytowych wartości 500 mln zł.

— Powinniśmy bez problemów wykonać tegoroczny plan, ponieważ od początku roku udzieliliśmy już kredytów wartości 400 mln zł — uważa Piotr Cyburt.

Oba działające na polskim rynku banki hipoteczne — Rheinhyp- -BRE i HypoVereinsbank BH — musiały zmienić plany na ten rok przygotowane pod koniec 2000 r. HypoVereinsbank BH zmniejszył wartość planowanej emisji z około 200 mln zł do 30 mln zł. W związku z tym obniżył o połowę prognozy zysku banku za 2001 r. Żadnemu z banków hipotecznych nie udało się jeszcze przeprowadzić w tym roku emisji. Rheinhyp- -BRE przesunął termin z I kwartału 2001 r. na koniec roku, w tym samym czasie przeprowadzi też emisję HypoVereinsbank BH. Tak późny termin wyemitowania listów w obu przypadkach wynika z konieczności zbudowania wystarczająco dużego portfela kredytowego.

Okiem eksperta

Model banku hipotecznego ma rację bytu i w dłuższej perspektywie tego typu instytucje radzą sobie dobrze. Aby jednak działające na polskim rynku banki hipoteczne mogły liczyć na polepszenie akcji kredytowej, muszą być spełnione dwa warunki: po pierwsze — realne stopy procentowe, które mimo obniżek wciąż są wysokie, muszą jeszcze spaść, po drugie — musi nastąpić ożywienie koniunktury gospodarczej. Sytuację poprawiłaby także pomoc ze strony państwa dla rozwoju budownictwa.

Sławomir Gajewski

doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Management

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / RHB emituje listy