Robogrant: dotacje na unowocześnienie MŚP

opublikowano: 09-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją mebli, mogą ubiegać się o granty na robotyzację i automatyzację firm.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Do kiedy można startować w konkursie “Robogrant”
  • Jakie warunki należy spełnić

Branża meblarska jest jedną z najsłabiej zrobotyzowanych w Polsce. Przedstawiciele biznesu działający w tym sektorze mogą już składać wnioski o dofinansowanie zakupu robota przemysłowego. Konkurs dotacyjny „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” zakończy się 6 grudnia. W puli jest 29 mln zł. Jeżeli popyt na dotacje przekroczy 120 proc. wspomnianego budżetu, wówczas Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizator naboru, zamknie go wcześniej.

– W 2021 r. polscy eksporterzy zrealizowali ponad 19 proc. wartości unijnego eksportu mebli. W utrzymaniu konkurencyjności firm z sektora meblarskiego pomoże m.in. transformacja technologiczna. Dofinansowanie z pilotażu Robogrant pokryje koszty projektów inwestycyjnych. Małe i średnie firmy, które zajmują się produkcją mebli i mają siedzibę na terytorium Polski, mogą otrzymać wsparcie sięgające 85 proc. wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia. Każda firma ma szansę na grant w wysokości 850 tys. zł – mówi Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Dotacje pokryją m.in. koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych. Chodzi m.in. o oprogramowanie niezbędne do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.

Co ważne, beneficjenci będą mogli prowadzić dofinansowane projekty nie dłużej niż 18 miesięcy. Powinny one rozpocząć się już po złożeniu przez przedsiębiorców wniosków o wsparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.