ROCA WYŁOŻY 14 MLN ZŁ NA FABRYKĘ W GLIWICACH

Mirosław Cichy
opublikowano: 03-11-2000, 00:00

ROCA WYŁOŻY 14 MLN ZŁ NA FABRYKĘ W GLIWICACH

Hiszpański producent ceramiki sanitarnej chce w 2002 r. podwoić produkcję

ZWIĘKSZYĆ PRODUKCJĘ: Zamierzamy rozbudować gliwicką fabrykę, dwukrotnie zwiększyć produkcję i sprzedaż na terenie Polski — mówi Jordi Batllo Farriol, dyrektor generalny Roca Polska. fot. Andrzej Wawok

Jordi Batllo Farriol, nowy dyrektor generalny spółki Roca Polska, zapowiada rozbudowę w 2002 roku fabryki w Gliwicach i podwojenie produkcji. Ponadto w 2001 r. firma chce wprowadzić do produkcji nowy asortyment i zwiększyć sprzedaż na terenie Polski.

Roca Polska, która wybudowała w 1999 r. w gliwickiej podstrefie Katowickiej SSE fabrykę ceramiki sanitarnej, planuje w 2002 r. zainwestować kolejne pieniądze w rozbudowę zakładu. Zdaniem Jordi Batllo Farriol, dzięki temu firma będzie mogła dwukrotnie zwiększyć produkcję. W październiku zakład osiągnął pełną zdolność produkcyjną, która wynosi teraz 0,5 mln sztuk ceramiki sanitarnej rocznie.

Co najmniej 11 mln zł

— Będziemy powiększać nasz zakład, podobnie jak to ma miejsce w innych fabrykach koncernu, m.in. w Hiszpanii czy Portugalii. Po rozbudowie mamy zamiar zwiększyć produkcję do około 1 mln sztuk ceramiki sanitarnej rocznie — wyjaśnia Jordi Batllo Farriol.

Dyrektor Farriol nie chciał jednak zdradzić wielkości tej inwestycji. Wiadomo jedynie, że firma będzie musiała do istniejącego obiektu dobudować kolejną część oraz zakupić nowe maszyny produkcyjne, m.in. piec tunelowy o transporcie rolkowym do wypalania ceramiki. Jego koszt szacowany jest na około 11 mln zł.

Druga seria

W 2001 r. Roca zamierza wprowadzić do produkcji nowy asortyment ceramiki sanitarnej.

— Obecnie produkujemy serię o nazwie Victoria. Są to kompakty, umywalki, postumenty i bidety — mówi Jordi Batllo Farriol.

Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie druga seria, czy będzie to zupełnie nowy pomysł czy też wyrób produkowany już w innej fabryce koncernu. Przed wprowadzeniem nowego produktu firma musi jednak zmodernizować maszyny i urządzenia.

— Mamy zamiar wydać na ten cel w 2001 r. około 3 mln zł — mówi Jordi Batllo Farriol.

Zmniejszyć eksport

Około 60 proc. produkcji gliwickiej fabryki eksportowane jest do centralnego magazynu w Hiszpanii. Stamtąd trafia na rynki Europy Środkowej i Zachodniej. W 2001 r. firma chce jednak zmniejszyć eksport i zwiększyć sprzedaż na terenie Polski do ponad 50 proc.

— Obecnie Roca Polska posiada sieć ponad 20 dystrybutorów bezpośrednich, którzy tworzą około 130 punktów na terenie całego kraju — wyjaśnia Jordi Batllo Farriol.

Koncern Roca jest drugim co do wielkości producentem ceramiki sanitarnej na świecie z wynikiem sprzedaży około 1,5 mld USD (około 7 mld zł). Posiada zakłady w 16 krajach, w których zatrudnia ponad 15 tys. pracowników.

Fabryka zlokalizowana na terenie gliwickiej podstrefy KSSE zajmuje teren o powierzchni 80 tys. mkw. Powierzchnia budynków wynosi 20 tys. mkw. Inwestycja kosztowała około 23 mln USD (ponad 100 mln zł). Zatrudnia prawie 200 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Cichy

Polecane