Rocznica bez fajerwerków

opublikowano: 22-09-2015, 22:00

Gdyby nie pochwaliła się sama premier Ewa Kopacz, nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą nie pamiętałby o przypadającej 22 września rocznicy powołania jej gabinetu

Gdyby nie pochwaliła się sama premier Ewa Kopacz, nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą nie pamiętałby o przypadającej 22 września rocznicy powołania jej gabinetu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za punkt startowy każdego rządu przyjmuje się exposé premiera i udzielenie przez Sejm wotum zaufania, co dopełniło się 1 października 2014 r. Przez kilkanaście najbliższych dni będzie zatem trwało rocznicowe autorozpamiętywanie dokonań rządu.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Komentarzowi po ceremonii z 22 września 2014 r. dałem tytuł „Perspektywa tylko/aż roczna”. Zebrani wtedy pod prezydenckim żyrandolem wręcz nie wyobrażali sobie. aby PO nie wygrała cyklu potrójnych wyborów. W samorządowych 16 i 30 listopada 2014 r. poszło jeszcze nie najgorzej, chociaż władza koalicji w 15 z 16 sejmików wojewódzkich utrzymana została tylko dzięki nadspodziewanemu wynikowi PSL. Później 10 i 24 maja 2015 r. środowisko PO przeżyło szok porażki Bronisława Komorowskiego. Notabene były prezydent, występując ostatnio w TVP, potwierdził, że nadal nie rozumie albo nie przyjmuje do wiadomości, czemu przegrał. Wyborczy cykl kończy 25 października głosowanie na kandydatów do Sejmu i Senatu, które według sondażowych znaków na niebie i ziemi potwierdzi zasadność mojego przypomnianego tytułu.

Szefowa rządu swoją pracę zamierza jednak podsumowywać dopiero za kilka lat.

Taki horyzont roztoczyła w exposé i potwierdza tę perspektywę codziennie. Do 25 października, czyli jeszcze przez ponad miesiąc, rząd jest organem w pełni uprawnionym do wszelkich czynności zapisanych w Konstytucji RP, tak jakby wyborów nie było — na przykład w sprawie uchodźców. Ale od tej daty do pierwszego posiedzenia nowego Sejmu gabinetowi pozostanie już tylko bieżące administrowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu