Rodzicielski dla firm

opublikowano: 18-06-2013, 00:00

Do zasiłku w związku z nowym urlopem mają prawo także osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Obowiązujące od wczoraj zmiany w przepisach dotyczących urlopów związanych z urodzeniem dziecka obejmują również osoby, które nie są pracownikami, ale podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak już pisaliśmy, najważniejsze z nich to wydłużenie z 4 do 6 tygodni tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wprowadzenie 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Jeśli przedsiębiorca działający na własny rachunek chce skorzystać z uprawnień związanychz nowymi przepisami, musi wystąpić o to do ZUS. Ustawa przewiduje także wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu. Rodzice mogą się nim dzielić, gdyż przysługuje także ojcom w proporcjach określonych kodeksem pracy.

— Będzie on przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze — informuje Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS. Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, a rodzicielskiego — 60 proc.

Jeśli decyzja o skorzystaniu ze wszystkich uprawnień urlopowych będzie podjęta z góry do 14 dni po porodzie,co oznacza korzystanie z nich przez rok, wówczas zasiłek macierzyński za okresy odpowiadające wszystkim tym urlopom wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru. Do obliczenia zasiłku macierzyńskiego u przedsiębiorcy przyjmuje się średnią deklarowanego przychodu z 12 miesięcy lub krótszego okresu, jeśli nie płacił on chorobowego przez pełny rok.

Pobór zasiłku nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności. Osoby, które właśnie korzystają z zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu, mają prawo do jego uzupełniającej części. Wniosek w tej sprawie powinny złożyć do dnia zakończenia urlopu w dotychczasowym wymiarze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane