Rodzina wydaje na mieszkanie 890 zł

DI, Katarzyna Siwek, Bartosz Turek Home Broker
16-10-2012, 13:31

Choć inflacja nie zmieniła się we wrześniu, to ceny związane z utrzymaniem mieszkania rosły minimalnie wolniej niż w sierpniu. Nadal jednak jest to jedna z najszybciej rosnących pozycji kosztowych w domowych budżetach.

Rodzina wydaje na utrzymanie mieszkania prawie 900 zł miesięcznie.
Zobacz więcej

Rodzina wydaje na utrzymanie mieszkania prawie 900 zł miesięcznie.

3,8 proc., czyli tyle samo co w sierpniu, wyniosła wrześniowa inflacja – podał GUS. Była więc nieco niższa niż przewidywali ekonomiści, którzy sądzili, że wzrośnie do 3,9 proc. Tradycyjnie najszybciej rosły ceny związane z transportem, które podniosły się o 8 proc. względem września 2011 r. i był to wyraźnie większy wzrost niż odnotowany przed miesiącem (głównie z powodu aż 13-procentowej podwyżki cen paliw).
Na drugim miejscu pod względem dynamiki znalazły się całkowite koszty związane z mieszkaniem, czyli jego użytkowaniem i wyposażeniem, które podniosły się o 4,9 proc. rok do roku. Skala podwyżki była więc w tej kategorii cen nieco mniejsza niż przed miesiącem, gdy wniosła 5 proc. rok do roku. Niższe niż przed rokiem (o 5 proc.) były tylko ceny odzieży i obuwia, co również nie odbiega od wcześniej notowanych tendencji.

Mniejsze podwyżki cen energii

Rozbijając ceny związane z utrzymaniem mieszkania na mniejsze kategorie należy zwrócić uwagę na nieco wolniejszy wzrost niż jeszcze w sierpniu cen związanych z nośnikami energii, które były o 6,4 proc. wyższe niż przed rokiem wobec wzrostu o 6,6 proc. w sierpniu. Szczegółowe dane dotyczące cen poszczególnych nośników energii we wrześniu poznamy dopiero pod koniec miesiąca. Najświeższe obecnie dane, czyli za sierpień pokazują jednak, że najszybciej drożeje gaz, który był w sierpniu o 9,5 proc. droższy niż przed rokiem, przy czym wzrost ten był niższy niż w poprzednich miesiącach, gdy sięgał 12-15 proc. rok do roku. Energia elektryczna wykazuje niezmiennie wzrost o 5,9 proc. rok do roku, a opał i energia cieplna zdrożały w tym samym stopniu, tj. o 5,7 proc. rok do roku.
Wyraźnie wolniej niż średnie ceny konsumpcyjne rosną natomiast opłaty na rzecz właścicieli, czyli np. czynsze dla spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Te były w sierpniu (ostatniej dostępne dane) o 2,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Lepiej od inflacji zachowują się też ceny związane z wyposażeniem mieszkania. Ostatnie dostępne dane wskazują na podwyżkę cen mebli o 1 proc. do roku i spadek cen sprzętu AGD o 0,7 proc.

Droższe utrzymanie mieszkania

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 r. (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 r. wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje co miesiąc 890 zł wobec 888,3 zł przed miesiącem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty te podniosły się o 45,6 zł. Ze szczególnie dynamicznym wzrostem kosztów utrzymania mieszkania mieliśmy do czynienia na przełomie 2012 i 2011 r., co miało związek m.in. z podwyżkami cen energii. Zgodnie z danymi GUS Polacy przeznaczają na mieszkanie ok. 20 proc. swoich dochodów rozporządzalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Katarzyna Siwek, Bartosz Turek Home Broker

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rodzina wydaje na mieszkanie 890 zł