Rogale od Societe Generale

MAG
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

SG AM Eastern Europe wydał 36 mln zł na Fornetti Wrocław. To pierwsza inwestycja funduszu. Za kilka tygodni kolejna.

SG AM Eastern Europe wydał 36 mln zł na Fornetti Wrocław. To pierwsza inwestycja funduszu. Za kilka tygodni kolejna.

Polacy są bogatsi. Specjaliści wietrzą szanse na zarobek w firmach, które docierają bezpośrednio do klienta. Takich jak Fornetti Wrocław, producent i dystrybutor wyrobów piekarniczych. W grudniu 2007 r. 80 proc. udziałów w tej firmie kupił SG AM Eastern Europe, fundusz private equity, którego głównymi udziałowcami są Societe Generale i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

— Wartość transakcji wyniosła blisko 10 mln EUR (36 mln zł — przyp. red.). Zamierzamy podwoić lub nawet potroić sieć punktów sprzedaży głównie przez franczyzę, powiększyć asortyment, np. o napoje, i kosztem 1,5-2 mln EUR (5,4-7 mln zł) w najbliższych dwóch latach rozbudować zakład produkcyjny — zapowiada Piotr Misztal, partner SG AM Eastern Europe.

Dziś Fornetti Wrocław ma 250 punktów sprzedaży. Na Węgrzech, gdzie powstał pomysł sieci piekącej na miejscu rogaliki, jest ich 1 tys., a w Rumunii 600. To pierwsza z kilku planowanych w tym roku akwizycji SG AM Eastern Europe.

— Za kilka tygodni możemy ogłosić kolejne przejęcie. Niewykluczone, że także w Polsce — zapowiada Jacek Pogonowski, partner funduszu.

SG AM Eastern Europe działa w nowych krajach członkowskich UE lub aspirujących do uczestnictwa w Unii. Zamierza inwestować w nich po 5-75 mln EUR (18-270 mln zł). Wielkość funduszu to 156 mln EUR (560 mln zł). W tym roku na inwestycje spółka wyda około 50 mln EUR (180 mln zł). Czas inwestycji to maksymalnie osiem lat. Potem fundusz zamierza sprzedawać spółki inwestorom strategicznym lub wprowadzać na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu