Rollercoaster na Wall Street

opublikowano: 20-01-2016, 22:39

S&P 500 spadł o 1,2 proc. i zakończył dzień poniżej poziomu z sierpnia ubiegłego roku. Dow Jones stracił 1,6 proc., a Nasdaq zaledwie 0,1 proc.

Szalona jazda na amerykańskich rynkach akcji w środę. W pierwszej części sesji dominowała całkowicie podaż. DJIA, S&P500 i Nasdaq spadały o ponad 3 proc. S&P500 zanurkował najdalej od swojej 200-dniowej średniej ruchomej od czasu korekty z października 2011 roku. Kurs aż 177 spółek z indeksu zaliczył 52-tygodniowe minimum. Przecenę akcji tłumaczono spadkiem kursu ropy poniżej 28 USD. W ostatnim czasie to jej notowania rządziły na rynkach akcji. Leo Chen z Cumberland Advisors wyliczył, że korelacja między rynkami akcji i rynkiem ropy rośnie od grudnia, kiedy kurs ropy Brent spadł poniżej 40 USD, i doszła do 0,9. 

W pobliżu półmetka notowań inicjatywę na rynku akcji przejął popyt mimo iż cena ropy nadal spadała. Zmianę  widać było głównie na Nasdaq. Spółki biotechnologiczne taniały w pierwszej części sesji o ponad 3 proc., aby w drugiej drożeć o ponad 3 proc. Indeks rynku spółek technologicznych pod koniec sesji rósł choć wcześniej spadał nawet o 3,7 proc. Ostatecznie kończył dzień minimalną stratą. Szalone emocje towarzyszyły w środę notowaniom akcji Twittera. Wartość rynkowa najpopularniejszego na świecie serwisu mikroblogowania spadła w pierwszej części sesji do historycznego minimum. Potem nagle akcje spółki zaczęły bardzo drożeć, bo pojawiła się plotka, że zamierza przejąć ją koncern medialny News Corp. Ten ostatni zaprzeczył pod koniec sesji, że ma takie plany, ale i tak akcje Twittera drożały na zamknięciu o ponad 4 proc.

Wzrost niepewności pomógł notowaniom złota i obligacji skarbowych USA, które wyraźnie zdrożały. 

Na zamknięciu spadały indeksy 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Największe straty widać było w segmentach energii (2,9 proc.), użyteczności publicznej (-2,3 proc.) i finansowym (-2,1 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,95 proc.), IT (-0,65 proc.) i ochrony zdrowia (0,2 proc.). Na zamknięciu taniało 77 proc. spółek z S&P500 i 25 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej, o 4,9 proc., spadł kurs IBM, który rozczarował informując o gorszych niż oczekiwano kwartalnych przychodach. Największy na świecie koncern naftowy, ExxonMobil, staniał o 4,2 proc. Akcje Cisco Systems, giganta IT, straciły 4 proc. wartości. Największe wzrosty wśród blue chipów na koniec sesji notowały akcje American Express (0,6 proc.), Nike (1,2 proc.) i UnitedHealth Group (2,0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy