Rolnik zatrudni robota

opublikowano: 27-10-2015, 22:00

Maszyny, czujniki i algorytmy — tak w przyszłości będzie wyglądać rolnictwo. Dla niedowiarków: robot rolniczy Bonirob

Według prognoz, plony w rolnictwie już teraz powinny zostać zwiększone o ok. 3 proc., by nadążyć za wzrostem liczby ludności na świecie. Jednym z przydatnych i przyszłościowych rozwiązań byłaby modernizacja, a właściwie robotyzacja rolnictwa. I choć dla wielu rolników z małych polskich wsi wizja wyprowadzenia na pole robotów wciąż zahacza o fantastykę, na Zachodzie już teraz testuje się takie rozwiązania.

Za sprawą technologii automatycznego rozpoznawania obrazu Bonirob, czyli nowoczesny robot rolniczy, rozwijany w inkubatorze Boscha, „uczy się” rozpoznawać konkretne gatunki roślin i pomaga w ich uprawie. W Niemczech maszynę już uznano za jedną z najciekawszych innowacji w dziedzinie ogrodnictwa.
Zobacz więcej

ELEKTRONICZNY POMOCNIK:

Za sprawą technologii automatycznego rozpoznawania obrazu Bonirob, czyli nowoczesny robot rolniczy, rozwijany w inkubatorze Boscha, „uczy się” rozpoznawać konkretne gatunki roślin i pomaga w ich uprawie. W Niemczech maszynę już uznano za jedną z najciekawszych innowacji w dziedzinie ogrodnictwa. ARC

Technologia jutra

W inkubatorze Boscha (Robert Bosch Start- -Up) w Niemczech zespół inżynierów z firmy Deepfield Robotics dopracowuje robota rolniczego Bonirob. Machina wielkości samochodu powstała w ramach projektu finansowanego przez federalne ministerstwo rolnictwa; prototyp wspólnie opracowali specjaliści z firmy Bosch, uniwersytetu w Osnabrück oraz firmy Amazone, produkującej maszyny rolnicze. Zadaniem „inteligentnego” robota jest zwiększenie wydajności uprawy, ale też wsparcie prac badaczy, projektujących uprawy nowych roślin.

Bonirob może „samodzielnie” i w bardzo precyzyjny sposób poruszać się po polu. Pomaga mu w tym zintegrowany z urządzeniem system nawigacji satelitarnej, zestaw laserów optycznych i technologia obrazowania wideo. Maszyna omija rośliny, nie uszkadzając ich; może więc zostać zaangażowana do niektórych prac polowych, np. pielenia. Urządzenie posiada zdolność rozróżniania wybranych roślin uprawnych od chwastów. Dr Amos Albert, dyrektor Deepfield Robotics, wyjaśnia, że Bonirob selekcjonuje rośliny, posiłkując się kształtem ich liści. Za sprawą specjalnych chwytaków usuwa niepożądane. Takie rozwiązanie mogłoby w przyszłości zmniejszyć poziom wykorzystania chemicznych środków chwastobójczych w rolnictwie. Robot mógłby więc znaleźć zastosowanie również w rolnictwie ekologicznym.

Inteligentny robot

Za rozwiązaniem stoi wiele skomplikowanych algorytmów, umożliwiających działanie urządzenia i „uczenie” go kolejnych, konkretnych zachowań. Przykład: uprawa marchwi. Młode liście marchwi niewiele różnią się kształtem od popularnego rumianku. Badacze Boscha „podsuwają” więc robotowi mnóstwo zdjęć roślin, oznaczając je jako chwasty lub rośliny uprawne. Bonirob, analizując np. kolor, kształt czy wielkości liści, w formule tzw. uczenia maszynowego, zaczyna rozróżniać poszczególne gatunki. Idąc o krok dalej, tę „nabytą zdolność” można wykorzystać również przy badaniu uprawy nowych odmian roślin.

O ile część analiz hodowcy mogą przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych, o tyle kluczowe testy muszą przeprowadzić w warunkach polowych. Precyzyjny system analityczny, w jaki wyposażony jest Bonirob, mógłby zautomatyzować formułę zbierania danych i pomóc im m.in. w określeniu tempa i poziomuwzrostu roślin, ich odporności na szkodniki lub wirusy, dawkowaniu nawozów czy częstotliwości nawadniania.

Robot jest non stop udoskonalany. Jego konstruktorzy poszukują dla niego również nowych form zastosowania i próbują skomercjalizować urządzenie. Dr Amos Albert zaznacza jednak, że tego typu rozwiązania nie staną się popularne i dostępne z dnia na dzień, na to potrzeba jeszcze kilku lat. Niemniej jednak tak właśnie widzi przyszłość światowego rolnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu