Ropa blisko sześcioletniego minimum

Cena ropy zbliżyła się do sześcioletniego minimum po informacji o spadku PKB Japonii i dalszym wzroście liczby szybów wiertniczych w USA, informuje Reuters.

Wiadomość o spadku PKB Japonii wywołała obawę zmniejszenia popytu na ropę. Jednocześnie czwarty tydzień z rzędu wzrosła liczba szybów wiertniczych w USA, co sygnalizuje możliwość zwiększenia podaży. Do tego pojawiły się pogłoski, że Oman osiągnął w lipcu rekordowe wydobycie ropy sięgające 1 mln baryłek dziennie.

Zobacz więcej

ropa Bloomberg

Cena baryłki ropy WTI z wrześniowych kontraktów spadła w poniedziałek do 41,80 USD, blisko sześcioletniego minimum. Ropa Brent z październikowych kontraktów staniała do 48,59 USD, wciąż powyżej sześcioletniego minimum wynoszącego 45,19 USD.

- Sytuacja nadpodaży wciąż się nie zmieniła, co generuje niedźwiedzie nastroje – uważa Carsten Fritsch, analityk rynku ropy z Commerzbanku we Frankfurcie.

Wielu analityków jest przekonanych, że niskie ceny ropy utrzymają się dłużej z powodu końca sezonu wyjazdów wakacyjnych, wysokich zapasów oraz sezonu corocznych prac remontowych w rafineriach.

Citigroup obniżył prognozy cen ropy. Jego analitycy uważają, że kurs ropy Brent będzie wynosił średnio 54 USD w 2015 roku i 53 USD w 2016 roku. Wcześniej szacował go na odpowiednio 58 USD i 63 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa blisko sześcioletniego minimum