Ropa Brent najtańsza od 2010 r.

PAP
opublikowano: 10-10-2014, 08:08

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają, a Brent w Londynie jest najtańsza od 2010 r. Na rynkach podaż ropy rośnie, a popyt na nią słabnie - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 83,59 USD, po zniżce o 2,18 USD.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,94 USD do 88,11 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,01 mln baryłek do 361,65 mln baryłek, a analitycy oceniali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2 mln baryłek.

Tymczasem eksporterzy ropy z OPEC dostarczają obecnie najwięcej ropy od 13 miesięcy.

Arabia Saudyjska obniżyła na listopad ceny ropy, którą eksportuje do Azji, do najniższego poziomu od 6 lat w reakcji na obniżenie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognoz dla globalnej gospodarki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku do 3,3 proc. z 3,5 proc. zakładanych w prognozie z lipca.

W 2015 r. MFW spodziewa się, że światowy PKB wzrośnie o 3,8 proc. wobec 4 proc. zakładanych wcześniej.

"Wygląda na to, że na rynkach paliw mamy fazę kapitulacji" - Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

"Takim czynnikiem zapalnym do wyprzedaży była informacja, że Arabia Saudyjska tnie ceny ropy" - dodaje.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,54 USD do 85,77 USD za baryłkę. To najniższy poziom na zamknięciu handlu od grudnia 2012 roku.

W tym tygodniu cena ropy w USA spadła o 6,6 proc.

Notowania ropy Brent od 2010 r.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane