Ropa doszła do 78 dolarów

DI, BM Reflex
opublikowano: 19-02-2010, 14:03

Ceny ropy Brent w Londynie w mijającym tygodniu ponownie osiągnęły poziom 78 USD - wynika z danych BM Reflex.

Ropa WTI w Nowym Jorku wyceniana jest około 1,3 USD/bbl wyżej. Tym samym poziom cen ropy w czwartek 18 lutego był najwyższy od początku grudnia 2009 roku. Zauważyć należy, że w skali tygodnia ceny surowca w Londynie wzrosły 5,7 USD (7,9 proc.) – ostatnio podobną skalę wzrostu cen obserwowaliśmy w tygodniu kończącym się 18 października 2009 roku. Wzrost cen ropy zahamowany został dopiero w końcówce tygodnia po dalszym umocnieniu dolara w reakcji na decyzję Fed. W najbliższych dniach możliwa jest korekta spadkowa i powrót cen w rejon 72-74 USD, jednak mijający tydzień pokazuje, że rynek jest silny pro wzrostowo. Sprzyjają temu oczekiwania wzrostu konsumpcji ropy w kolejnych latach. W perspektywie kilku miesięcy wzrost cen ropy do poziomu 86-90 USD jest wysoce prawdopodobny.

Departament Energii w USA nieoczekiwanie poinformował o spadku zapasów destylatów o 2,9 mln bbl co było pewnym zaskoczeniem dla rynku. Zapasy samego oleju opałowego spadły 1,5 mln bbl do poziomu 42 mln bbl jednak nadal są one 20 proc. wyższe niż przed rokiem. Podobnie na bardzo wysokim poziomie pozostają zapasy benzyn i ropy.O ile konsumpcja produktów ropopochodnych w USA na poziomie 19 mln bbl/d jest nadal 3 proc niższa niż w roku ubiegłym, tak w ostatnich tygodniach najbardziej odczuwalny był spadek popytu na benzyny co jest związane z warunkami pogodowymi na półkuli północnej. W USA popyt na benzyny utrzymuje się obecnie na poziomie 8,5 mln bbl/d czyli 3 proc. poniżej wielkości z roku ubiegłego i jednocześnie jest to najniższy poziom konsumpcji od stycznia 2004 roku.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, BM Reflex

Polecane