Ropa mocno tanieje

opublikowano: 26-11-2021, 09:08

Cena ropy mocno spada w piątek z powodu rosnących obaw nasilenia pandemii w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, a także przez ostrzeżenia OPEC+ o nadpodaży surowca.

Ropa Brent ze styczniowych kontraktów tanieje obecnie o 3,4 proc. do 79,44 USD. Kurs ropy WTI z kontraktów na ten sam miesiąc spada o 3,9 proc. do 75,36 USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Doniesienia z RPA, gdzie pojawiła się nowa, agresywniejsza wersja koronawirusa popsuły nastroje na światowych rynkach i spowodowały niechęć inwestorów do aktywów o większym ryzyku. Już wcześniej obawiali się o popyt na ropę w związku z przywracaniem przez państwa ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

- Nowy wariant COVID odkryty w Afryce Południowej to nowy dzwonek alarmowy – powiedział Bloombergowi Vandana Hari, założyciel Vanda Insights w Singapurze. – Oczekuję, że OPEC+ będzie kontynuował swoją strategię, ale jeśli nowy wariant zacznie być dużym problemem w najbliższych dniach, może to się skończyć wstrzymaniem comiesięcznego zwiększania wydobycia – dodał.

Dodatkowo obawę rynku budzi zmiana spowodowana przez niedawne ogłoszenie uwolnienia części rezerw ropy przez USA oraz kilka innych państw. Według dokumentu OPEC+, do którego dotarł Bloomberg, eksperci kartelu spodziewają się w związku z tym zwiększenia podaży ropy na światowych rynkach o 1,1 mln baryłek dziennie w styczniu i lutym do odpowiednio 2,3 mln i 3,7 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane