Ropa na cenzurowanym

Rynki surowcowe stoją u progu korekty, a najbardziej narażona na nią może się okazać ropa naftowa WTI. Tak uważają ankietowani przez „PB” specjaliści

Indeks obliczany przez Bloomberga na podstawie notowań 22 towarów zamknął styczeń 1,8-procentową zwyżką, co oznaczało już piąty wzrostowy miesiąc w ostatnich siedmiu. Dobra passa rynków surowcowychnie dobiegła jeszcze końca — ocenia bank Goldman Sachs. Warunki dla tej klasy aktywów są najbardziej sprzyjające od lat 2004-08. Produkcja przemysłowa w Europie wzrosła w pobliże rekordu, obliczany przez bank wskaźnik warunków finansowych w USA znalazł się najwyżej w historii, a globalny produkt zwiększy się w tym roku o 5,1 proc. — wyliczają w raporcie specjaliści Goldmana Sachsa.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Pozytywne w dłuższym czasie nastawienie do surowców podziela większość analityków ankietowanych przez „Puls Biznesu”. W krótszym czasie prawdopodobna jest jednak korekta — zaznaczają.

— Surowcom sprzyjają korzystne dane z największych gospodarek i dość duży apetyt na aktywa ryzykowne. W krótkim terminie jastrzębi wydźwięk komunikatu po styczniowym posiedzeniu Fedu może jednak wyhamować osłabienie dolara, prowadząc do korekty w notowaniach surowców — uważa Maciej Leściorz, dyrektor w CMC Markets.

Najbardziej podatna na oddanie części zysków jest ropa naftowa WTI — ocenia większość ankietowanych. Od początku roku surowiec ten podrożał już o 8,6 proc., a na szczycie sprzed tygodnia wart był najwięcej od ponad trzech lat. Trwająca od połowy ubiegłego roku fala wzrostowa znacznie wyprzedziła fundamenty — ostrzegają analitycy.

Schronienia przed przeceną najlepiej szukać w stojącej przed szansą na wznowienie zwyżek miedzi lub mającym potencjał odbicia gazie ziemnym. Obaj kandydaci do umocnienia zebrali po dwa głosy. We wznowionym po czteromiesięcznej przerwie rankingu nadal prowadzi Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku, którego typy w ostatnich 12 miesiącach pozwoliły zarobić 58,1 proc.  

 

Dorota Sierakowska DM BOŚ

Miedź (USA)

W styczniu notowania miedzi poruszały się delikatnie w dół, korygując wcześniejsze zwyżki. Średnioterminowy trend na tym rynku pozostaje jednak wzrostowy. Szansa na to, że w lutym ceny miedzi do niego wrócą, jest duża, zwłaszcza że pod koniec stycznia siła sprzedających wyraźnie zmalała.

Ropa naftowa WTI

Na rynku pojawia się coraz więcej czynników fundamentalnych sprzyjających zniżkom cen. Zapasy i liczba funkcjonujących wiertni w USA rośnie, a prognozy mówią o większej produkcji w tym kraju. Poza tym rekordowa liczba otwartych długich pozycji na kontraktach na ropę i jej pochodne oraz możliwość odbicia notowań dolara stwarzają zagrożenie dynamiczną korektą spadkową.

 

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek Admiral Markets

Gaz ziemny

Mimo sezonu grzewczego w Stanach Zjednoczonych ceny surowca były pod kontrolą sprzedających. Ostatnie Pin Bary na interwale miesięcznym świadczą jednak o sile kupujących. Ponadto sytuacja na kontraktach terminowych daje większe prawdopodobieństwo wzrostu notowań.

Ropa naftowa WTI

Krótkoterminowo ropa naftowa stała się jednym z najbardziej przewartościowanych aktywów. Widać to chociażby po pozycjonowaniu się zarządzających na kontraktach terminowych, ale także po optymizmie inwestorów detalicznych. Do korekty przyczynić się powinna rosnąca produkcja ropy w USA.

 

Bartosz Sawicki TMS Brokers

Gaz ziemny, kontrakt marcowy

Gigantyczna przecena z przełomu stycznia i lutego wymazała premię za możliwość wystąpienia kolejnej fali mrozów w USA. W tym roku zanotowano już dwa najmocniejsze w historii tygodniowe spadki zapasów, więc rynek pozostanie bardzo nerwowy.

Ropa naftowa WTI

Przerwana została seria dziesięciu z rzędu tygodniowych spadków zapasów, a amerykańskie wydobycie lada moment przekroczy 10 mln baryłek na dzień. To właśnie stały wzrost produkcji w USA będzie pretekstem do mocnej korekty na tym przegrzanym rynku.

 

 

Marcin Kiepas niezależny analityk

Platyna

Po rajdzie z przełomu lat 2017/18 notowania platyny dotarły do strefy oporu 1000-1025 USD za uncję, tworzoną m.in. przez lokalny szczyt z jesieni i górne ograniczenie kanału, obejmującego notowania z ostatniego roku. Rynek prawdopodobnie dotarł do punktu zwrotnego i w lutym powinny nadejść zniżki cen. Notowania platyny mogą nawet wrócić do grudniowego dołka 866,2 USD za uncję.

Kawa

Notowania kawy w trendzie spadkowym utrzymują się od listopada 2016 r. Obecnie są tuż powyżej kluczowej długoterminowej strefy wsparcia 1,00-1,20 USD za funt, wyznaczonej przez dołki cenowe z ostatnich 9 lat oraz przez łączące je linie. Większość podażowych informacji (oczekiwania dużych zbiorów) jest już ujęta w cenach, a to sprawia, że prawdopodobieństwo odbicia rośnie.

 

 

Mateusz Namysł Raiffeisen Polbank

Kawa (ticker: KC1 comdty)

Umocnienie się brazylijskiego reala, a także wzrost popytu na kawę powinny wspierać ceny tego surowca na rynkach światowych. Po utworzeniu się potrójnego dna w styczniu notowania rozpoczęły odbicie, które w lutym powinno być kontynuowane.

Sok pomarańczowy (ticker: JO1 Comdty)

Mimo zniszczeń, jakie w zeszłym roku plantacjom pomarańczy wyrządziły huragany w Stanach Zjednoczonych, na globalnym rynku w związku ze słabością popytu prawdopodobnie dojdzie do nadpodaży tego surowca.

 

Andrzej Kiedrowicz Copernicus Securities

Miedź

Ceny miedzi powinny nadal znajdować wsparcie w rosnącym globalnym popycie na ten surowiec, szczególnie Chin i USA. Z drugiej strony — analitycy przewidują, że w 2018 r. po raz pierwszy od siedmiu lat globalna produkcja tego metalu spadnie w porównaniu z 2017 r. ze względu na zbliżające się negocjacje płacowe i ryzyko strajków w najważniejszych kopalniach miedzi na świecie.

Ropa naftowa WTI

Ceny ropy naftowej mogą spaść w lutym. Obecna wysoka wycena nie ma uzasadnienia w fundamentach. W USA cały czas rośnie liczba czynnych wiertni, co przekłada się na rekordowy wzrost produkcji (wkrótce może osiągnąć 10 mln baryłek dziennie). Poza tym ceny powyżej 60 USD za baryłkę zachęcają do zwiększania produkcji kraje spoza OPEC, jak Brazylia i Kanada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy