Czytasz dzięki

Ropa nadrobi dystans do metali

Rynek ropy będzie mógł wreszcie złapać oddech, jednak ogólne perspektywy przed rynkami surowcowymi wciąż nie są różowe, oceniają specjaliści

Od marcowego krachu na rynkach finansowych notowania metali (zwłaszcza szlachetnych, a w mniejszym stopniu również przemysłowych) wyraźnie odbijały. Stało za tym łagodzenie polityki banków centralnych, ogłaszanie pakietów wsparcia gospodarek przez rządy oraz nasilające się sygnały, że związane z pandemią COVID-19 zaburzenia negatywnie wpływają nie tylko na popyt, ale również na podaż. Na tym tle ogromną słabością raził rynek ropy, gdzie związany z pandemiąubytek popytu jest nieodwracalny, a możliwości przechowywania surowca się wyczerpują.

Jednak zdaniem analityków ankietowanych przez „PB” ten układ sił wkrótce zacznie zmieniać się na korzyść ropy. Dwóch specjalistów obstawia, że maj będzie stał pod znakiem rajdu ulgi na tym rynku. Jednocześnie aż pięciu ekspertów swojego faworyta do przeceny upatrywało w metalach — po jednym wskazaniu otrzymały platyna, pallad, złoto, miedź i cynk.

— Rynki zdyskontowały już pozytywne skutki łagodzenia kryzysu przez działania banków centralnych i rządów. W cenach jest też rozpoczęte odmrażanie gospodarki w Europie i USA — komentuje Marcin Kiepas, analityk Tickmilla.

Jego zdaniem ryzyko związane z pandemią koronawirusa w dalszym ciągu się utrzymuje. To powinno wyhamować zwyżki cen surowców i innych aktywów, tym bardziej że rośnie ryzyko nowej wojny handlowej między USA a Chinami. Ostrożność doradza także Daniel Kostecki z Conotoxii.

— Sytuacja globalna na rynku surowców, zwłaszcza przemysłowych, nie jest najlepsza i prędko może się to nie zmienić. Dopiero wejście gospodarki w bardziej inflacyjną fazę spowolnienia będzie, jak się zdaje, pozytywne dla szerokiego rynku surowcowego — zauważa specjalista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane