Ropa pod presją

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 31-03-2022, 10:38

Po wtorkowej euforii na rynkach związanych z koncyliacyjną retoryką ze strony Rosji w trakcie negocjacji pokojowych z Ukrainą wczorajsza sesja przyniosła całkowite odreagowanie. Mimo deklaracji o wstrzymaniu działań wojennych walki cały czas trwają, a rozmowy w Turcji nic nie zmieniły w tym w tym względzie. Ponownie rozmowy wznowione mają być jutro. Ukraina liczy, że otworzą one drogę do bezpośredniego spotkania prezydentów Ukrainy oraz Rosji.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Choć ostatnie dwa tygodnie przyniosły solidne odbicie na rynku akcyjnym, to i tak kończący się kwartał dla głównych indeksów jest najgorszy od początku pandemii. Przecena po rosyjskiej agresji w Ukrainie została już odrobiona, ale od początku roku ceny akcji znajdowały się pod presją ze względu na wzrost oczekiwań wobec skali zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Rynek spodziewa się już agresywnego cyklu podwyżek i coraz częściej mówi się o wzroście kosztu pieniądza w USA o 50 punktów bazowych podczas majowego posiedzenia. W tym tonie wypowiedział się ostatnio Barkin z Richmond Fed. Esther George, która zaliczana jest do przedstawicieli jastrzębiego skrzydła, podkreśliła natomiast, że opowiada się za bardziej wyważonymi i stabilnymi podwyżkami stóp.

Sytuacja rynkowa w najbliższych dniach zależeć będzie od działań Rosji. Ograniczenie działań wojennych i nadzieje na spotkanie prezydentów Ukrainy oraz Rosji powinny wspierać sentyment, podczas gdy utrzymanie walk może dalej zwiększać niepokój. Dalsze perspektywy uzależnione będą od ruszającego już za tydzień sezonu wyników spółek za I kw.

Notowania ropy znalazły się natomiast pod presją ze względu na informacje o planowanym uwolnieniu części rezerw strategicznych USA w celu ograniczenia presji inflacyjnej. Toczą się rozmowy dotyczące upłynnienia miliona baryłek dziennie przez okres kilku miesięcy. Łącznie mowa o 180 mln baryłek. Jak dotąd administracja Bidena uwolniła 50 milionów w listopadzie i 30 w marcu po rosyjskiej agresji w Ukrainie. Notowania WTI spadają do poziomu 100 USD. Dziś również odbędzie się spotkanie OPEC+. Rynek spodziewa się utrzymania strategii niewielkiego miesięcznego wzrostu wydobycia, co nie powinno mieć większego przełożenia na notowania.

Na rynku walutowym dolar pozostaje w umiarkowanej defensywie, a kurs EURUSD kształtuje się powyżej 1.11. Nadzieje na niższe ceny paliw sprzyjają spadkowi rentowności obligacji skarbowych. Dziesięciolatki spadają do 2.3%.

DE30.f, Interwał Dzienny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane