Ropa popsuła nastroje na Wall Street

opublikowano: 04-02-2015, 22:33

Dow Jones rósł na zamknięciu o symboliczne 0,04 proc. Nasdaq stracił 0,2 proc., a S&P 500 spadł o 0,4 proc.

Po dwóch dniach wzrostów, które pozwoliły odrobić znaczną część strat ze stycznia, w środę na amerykańskich rynkach akcji dominowała podaż. Głównym sprawcą pogorszenia nastrojów była gwałtowna przecena ropy. Kurs baryłki spadł w środę na NYMEX o prawie 9 proc. po publikacji danych o zapasach ropy w USA, które okazały się znacznie większe niż oczekiwano. Inwestorzy reagowali także na publikowane przez spółki wyniki kwartalne. Dolar i obligacje skarbowe lekko zdrożały. W górę poszła cena złota, co wiązano m.in. z wiadomością o obniżeniu przez bank centralny Chin stopy rezerw obowiązkowych banków.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 6 z 10 głównych segmentów S&P500. Przecena ropy spowodowała, że najmocniej spadał indeks segmentu energii (-1,6 proc.). Inwestorzy pozbywali się także spółek ochrony zdrowia (-1,35 proc.) i  użyteczności publicznej (-1,3 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku i IT (po 0,1 proc.) oraz dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,7 proc.), gdzie po publikacji lepszych niż oczekiwano wyników kwartalnych drożały wyraźnie akcje Walt Disney i General Motors. Na zamknięciu taniało 65 proc. spółek wchodzących w skład S&P500 i 55 proc. z Nasdaq 100.

Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadał kurs 18. Najmocniej rynek przecenił akcje giganta IT Cisco Systems (-1,6 proc.), lidera rynku ciężkich maszyn budowlanych Caterpillar (-2,35 proc.) i koncernu farmaceutycznego Merc (-3,2 proc.). Ten ostatni rozczarował gorszą niż oczekiwano sprzedażą kwartalną.  Najmocniej rosły kursy Home Depot (1,1 proc.), właściciela sieci sklepów z artukułami budowlano-montażowymi, oraz operatora kart kredytowych Visa (2,0 proc.). Największym popytem wśród blue chipów cieszyły się w środę akcje Walt Disney (7,6 proc.), którego wyniki kwartalne okazały się lepsze niż oczekiwano. 

Najmocniej taniejącą spółką z S&P500 był w środę Staples, który ogłosił zamiar przejęcia rywala, Office Depot za ponad 6 mld USD. Rynek zareagował spadkiem kursu Staples o 12 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu