Ropa w centrum uwagi

Marek Druś
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Na giełdach w USA niewiele się w poniedziałek działo. Przeważała podaż. Inwestorzy realizowali zyski po serii wzrostów, która w przypadku Nasdaq zakończyła się największą zdobyczą punktową od ponad czterech lat. Do większych zakupów nie zachęcał wzrost notowań ropy. Baryłka zdrożała w poniedziałek na NYMEX o prawie 2 proc. i osiągnęła na zamknięciu najwyższy kurs od 15 sierpnia. Zdrożało złoto, a wartość dolara spadła wobec euro do najniższego poziomu od 11 tygodni.

Pretekstem do pozbywania się akcji były słabsze niż oczekiwano wyniki kwartalne Lowe’s. Druga w USA sieć sklepów z artykułami budowlano-montażowymi obniżyła także prognozę roczną. W efekcie znalazła się w grupie pięciu najmocniej przecenionych spółek z indeksu S&P500. Wszedł do niej również Ford. Credit Suisse obniżył rekomendację drugiego amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego tłumacząc, że ogłoszona niedawno decyzja o zmniejszeniu produkcji aut w zakładach w Ameryce Północnej odbije się negatywnie na wynikach spółki.

Większość europejskich giełd kończyła sesje umiarkowanymi spadkami indeksów. Udało się tego uniknąć w Londynie, gdzie notowane są największe spółki surowcowe i naftowe. W przypadku pierwszych popyt wywołały spekulacje na temat możliwości oferty przejęcia Anglo American. Wzrost notowań ropy spowodowany „odświeżeniem” konfliktu wokół programu nuklearnego Iranu spowodował zwyżki kursów m.in. brytyjskiego BP i francuskiego Total.

Największe straty były w sektorze technologicznym. Duża przecena spotkała LogicaCMG. Brytyjska spółka IT ogłosiła zamiar przejęcia szwedzkiego WM-data za 1,7 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy