Ropa w okolicy maksimum

DI, BM Reflex
opublikowano: 14-10-2009, 15:07

Ceny ropy WTI na giełdzie NYMEX dotarły w okolice tegorocznych maksimów na poziomie 76$ - podaje BM Reflex.

Impetu wzrostowego cenom dodało osłabienie dolara, OPEC, który za MAE podniósł prognozy wzrostu popytu na ropę w 2010 roku oraz informacje o wysokim poziomie importu ropy do Chin.

OPEC w najnowszym „Monthly Oil Market Report” za sprawą oznak ożywienia w światowej gospodarce zrewidował w górę o 0,2 mln bbl/d prognozy światowego popytu na ropę w 2010 roku. Głównie za sprawą podniesienia prognoz tempa światowego wzrostu gospodarczego podkreślając jednoczesnie, że tempo wzrostu największego konsumenta ropy na świecie (USA) -- pozostanie w bardzo dużym stopniu uzależnione od pomocy rządowej. Rewizja w górę o 0,2 punkty procentowe do poziomu 2,7% tempa światowego wzrostu gospodarczego wynika przede wszystkim z lepszych od oczekiwań odczytów wskaźników makro z gospodarek poza-OECD. Kraje poza-OECD wygenerują aż 2.2% (80%) z szacowanego na przyszły rok tempa wzrostu na poziomie 2,7%. Chodzi przede wszystkim o Chiny i Indie, które w przyszłym roku powinny odnotować roczne tempo wzrostu PKB na poziomie odpowiednio 8,5% i 6,5%. Tym samym według najnowszych szacunków światowy popyt na ropę w 2010 roku będzie 0,7 mln bbl/d (0,8%) wyższy niż w roku obecnym. OPEC podniósł jednocześnie prognozy zapotrzebowania na ropę kartelu o 0,3 mln bbl/d. Natomiast dane o aktualnej produkcji ropy po raz kolejny wskazują, że ustalony w grudniu 2008 roku limit produkcji dla 11 członków kartelu na poziomie 24,845 mln bbl/d obowiązuje jedynie na papierze. We wrześniu produkcja wzrosła po raz kolejny i obecnie OPEC-11 produkuje prawie 1,5 mln bbl/d powyżej limitu.

We wrześniu chiński import ropy był 14,4% wyższy niż przed rokiem. Poza tym w okresie styczeń-wrzesień import ropy osiągnął poziom o 8,2% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Dziś dane o sprzedaży detalicznej w USA a rynek jest w bardzo ważnym punkcie, być może zwrotnym. W kategoriach technicznych rynek jest dość wysoko, tak więc korekta spadkowa byłaby wskazana. Natomiast jeśli cenom ropy udałoby się przekroczyć poziom 76$ wówczas automatem, technicznie ceny otwierają sobie drogę na poziom 80-85$. Silne średnioterminowe poziomy wsparcia znajdują się obecnie w rejonie 65$.Wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu najbliższych dwóch sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, BM Reflex

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Ropa w okolicy maksimum