Ropa zachęca do zakupów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-12-2004, 00:00

Mimo tragedii w Azji czołowe europejskie giełdy odnotowywały w poniedziałek lekkie wzrosty indeksów. Przecenione zostały tylko te branże, które z pewnością odczu- ją finansowo skutki niedzielnego kataklizmu. Sytuację ratowała stabilizacja notowań ropy. Z uwagi na święto zamknięta była największa europejska giełda w Londynie.

Zejście cen ropy naftowej w pobliże 44 USD za baryłkę, będące następstwem prognoz złagodzenia zimy w USA, stało się impulsem do zakupu akcji firm, których wyniki są ściśle powiązane z kosztami paliw. Do takich zalicza się między innymi sektor motoryzacyjny. W trakcie sesji rosły wyceny czołowych producentów aut na Starym Kontynencie. Zwyżka nie była co prawda spektakularna, ale po długiej korekcie każda zmiana trendu raduje inwestorów. Szczególnie dobrze zaprezentowały się papiery włoskiego Fiata i niemieckiego BMW, drugiego na świecie producenta samochodów luksusowych.

Skala zniszczeń po niedzielnym trzęsieniu ziemi i tsunami to bardzo zła wiadomość dla firm ubezpieczeniowych, które jeszcze nie zdążyły złapać oddechu po huraganach w USA i na Karaibach. Odszkodowania będą bardzo kosztowne, na co już zwracają uwagę inwestorzy, obniżając wyceny akcji ubezpieczycieli.

Pierwsza faza notowań na amerykańskich giełdach stała pod znakiem wzrostów. Inwestorzy dyskontowali korektę ropy. Szczególnym powodzeniem cieszyły się papiery Pfizera, odrabiające straty po ostatnim tąpnięciu, oraz Wal-Mart po potwierdzeniu prognozy wzrostu sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa zachęca do zakupów