Ropa zaczęła tanieć

opublikowano: 07-01-2020, 06:20

Cena ropy zaczęła spadać po znaczącej zwyżce w ostatnich dniach spowodowanej obawami wywołanymi przez amerykański atak w Iraku, w wyniku którego zginął irański generał Kasem Sulejmani.

W ostatnich dniach kurs ropy przekroczył 70 USD po raz pierwszy od września. Powodem były obawy wywołane zapowiedzią odwetu Iranu za zabicie Sulejmaniego, na które prezydent USA Donald Trump odpowiedział pogróżką kolejnych amerykańskich ataków.

- Rynek wychodzi z początkowego szoku i uważnie śledzi, jak Teheran odpowie – powiedział Will Sungchil Yun, analityk VI Investment Corp. – Ponieważ sygnały wskazują, że maklerzy i inwestorzy nie obawiają się wybuchu pełnowymiarowej wojny , ceny prawdopodobnie pozostaną względnie stabilne jeśli nie będzie znaczącej zmiany sytuacji – dodał.

Ropa Brent z kontraktów terminowych notowanych na ICE Futures Europe taniała w Singapurze we wtorek o 1,3 proc. do 68,01 USD. Ropa WTI z kontraktów notowanych na NYMEX taniała o 1,2 proc. do 62,49 USD.

Goldman Sachs twierdzi, że w tym tygodniu ropa powinna tanieć. Analitycy banku uważają, że złoto jest lepszym niż ropa zabezpieczeniem przed geopolitycznym ryzykiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane