Czytasz dzięki

Ropa zdrożała

opublikowano: 20-11-2020, 21:33

Cena ropy rosła w piątek i szła w górę także trzeci tydzień z rzędu.

Na notowania ropy w tym tygodniu wpływ miały głównie doniesienia o szczepionkach na COVID-19, przypieczętowane w piątek złożeniem przez Pfizera i Biontech w amerykańskim Urzędzie Żywności Leków (FDA) wniosku o zgodę na stosowanie ich szczepionki w trybie nadzwyczajnym w USA. W czwartek i piątek nastroje wprawdzie popsuły doniesienia o nieprzedłużeniu od nowego roku przez administrację Donalda Trumpa finansowania niektórych programów pomocowych Fed, ale obawy złagodził sekretarz skarbu Steven Mnuchin przekonując, że rząd i bank centralny nie będą miały problemy z dalszym wspieraniem gospodarki.

- Wszystkie nowe doniesienia dotyczące nowych szczepionek to dobra wiadomość na 2021 rok - powiedział Edward Moya, analityk Oanda. – Jednak nie mamy współpracy dwóch najważniejszych organów władzy, a to zagrozi apetytowi na ryzyko – dodał.

Kurs ropy WTI z wygasającego grudniowego kontraktu rósł na zamknięciu sesji na NYMEX o 1 proc. do 42,15 USD. Ropa z wiodącego kontraktu zdrożała przez tydzień o ok. 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane