Ropa zdrożała

opublikowano: 01-02-2021, 21:31

Cena ropy rośnie w związku z sygnałami wskazującymi na spadek podaży przy wzroście popytu.

W ubiegłym tygodniu poinformowano o spadku zapasów ropy o 2,3 mln baryłek w centrum jej składowania w USA w Cushing. Rynek oczekuje takiego samego spadku w tym tygodniu. Powodem jest wzrost popytu wynikający ze spadku temperatur. Inwestorzy wciąż także oczekują, że działania stymulacyjne mogą skutkować zwiększonymi zakupami paliw. Dodatkowo bycze nastroje dotyczące ropy wywołały dane wskazujące, że członkowie OPEC realizowali wydobycie zgodne z deklaracjami na początku roku. Goldman Sachs przedstawił poza tym prognozę większego niż wcześniej zakładał deficytu ropy w pierwszej połowie roku.

W poniedziałek na zamknięciu sesji na NYMEX kurs ropy WTI z marcowych kontraktów rósł o 2,6 proc. do 53,55 USD. Wcześniej wahał się w zakresie 51,64-53,73 USD. Ropa Brent drożała o 2,5 proc. do 56,44 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane