Czytasz dzięki

Rosja nie widzi potrzeby negocjacji z Arabią Saudyjską

opublikowano: 16-03-2020, 17:58

Rosja nie widzi obecnie potrzeby podjęcia nowych rozmów z Arabia Saudyjską odnośnie cięć w produkcji ropy, nawet mimo oczekiwanego dalszego spadku wyceny surowca.

Według rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, spadek cen ropy nie jest czymś zaskakującym.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Były oczekiwania i prognozy dotyczące serii niskich cen ropy i energii - powiedział w poniedziałek Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina. Dodał, że władze uważnie obserwują trendy w branży.

Ropa Brent spadła w poniedziałek poniżej poziomu 30 USD za baryłkę, najniższego od lutego 2016 r. 

Choć prezydent Rosji nie ma obecnie żadnych planów wznowienia negocjacji z kartelem OPEC odnośnie redukcji wydobycia, Kreml nie odżegnuje się, jeśli zajdzie taka potrzeba, od powrotu do stołu.

W miniona sobotę minister finansów Rosji Antoni Siluanow powiedział, że budżet kraju, który opiera się na ropie i gazie w około 40 proc. swoich dochodów, może w tym roku odnotować deficyt wielkości nawet 1 proc. PKB zamiast 0,8 proc. nadwyżki prognozowanej wcześniej  przez rząd.

Największy eksporter energii na świecie rekompensuje sobie na razie niższe ceny ropy, osłabieniem rubla. Resort finansów szacuje, że spadek kursu wymiany o 1 rubel przynosi około 70 mld rubli (970 mln USD) dodatkowych dochodów z podatków od eksportu energii.

Rosja korzysta również z niższego progu rentowności ceny ropy naftowej niż wiele innych krajów, ustalonej na nieco ponad 40 USD za baryłkę w latach 2020-2022, w porównaniu z około 80 USD dla  Arabii Saudyjskiej.

Tymczasem rok temu bank centralny Rosji twierdził, że poziom 25 USD za baryłkę pchnie tamtejszą gospodarkę w recesję w 2020 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane