Rosja oskarża Google o naruszenie krajowego prawa

PAP
opublikowano: 14-09-2015, 21:24

Rosyjski urząd antymonopolowy poinformował w poniedziałek, że koncern Google narusza państwowe prawo, wykorzystując swoją pozycję, i z tego tytułu będzie ukarany. Wniosek przeciwko amerykańskiej firmie złożył jej konkurent na rosyjskim rynku - Yandex.

Rosjanie ocenili, że Google naruszył prawo preinstalując pewne aplikacje na urządzeniach mobilnych i dlatego może liczyć się z karą w wysokości do 15 proc. zysków wypracowanych na rosyjskim rynku w 2014 roku. Zasłaniając się tajemnicą handlową urząd antymonopolowy nie ujawnił, o jaką kwotę chodzi. Decyzja w spawie wysokości kary ma zapaść po 28 września. Dodano, że amerykański koncern będzie zobligowany do zapłaty, a następnie będzie musiał zmienić swoje dotychczasowe praktyki rynkowe. W przeciwnym wypadku grożą mu kolejne kary.

Rosyjski oddział Google'a zapowiedział, że przeanalizuje decyzję Moskwy i odmówił dalszych komentarzy w tej sprawie. Natomiast komunikat urzędu antymonopolowego został pozytywnie przyjęty przez podmiot, który wystosował skargę - firmę Yandex.

"Wierzymy, że decyzja urzędu antymonopolowego Federacji Rosyjskiej pomoże w przywróceniu konkurencji na rynku" - podkreślił w komunikacie właściciel największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej. Yandex dodał, że skarga dotyczyła praktyk Google'a, który polegały w pewnych przypadkach na preinstalowaniu mechanizmu wyszukiwania amerykańskiego koncernu jako domyślnego, przy jednoczesnym umieszczaniu ikon aplikacji Google'a w najbardziej widocznych miejscach na pulpitach urządzeń mobilnych.

"Postępowanie potwierdziło istnienie porozumień, które zabraniały preinstalacji konkurencyjnych aplikacji" - dodał Yandex w oświadczeniu.

Yandex jest liderem wyszukiwarek internetowych na rosyjskim rynku, jednak w ostatnim czasie doszło tam do zaostrzenia konkurencji. Wpływ na to ma m.in. coraz większa popularność urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Google'a - Androidem. Są one fabrycznie wyposażone w aplikacje koncernu.

Całkowity dochód firmy w 2014 roku wyniósł 66 mld dolarów. Analitycy z App Anni szacują, że Rosja była dla Google'a w drugim kwartale 2015 roku czwartym rynkiem pod względem liczby pobrań ze sklepu internetowego - Google Play.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Rosja oskarża Google o naruszenie krajowego prawa