Rosja znowu grozi

LAS
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Tym razem Bułgaria musi się liczyć z zakazem eksportu. Dla Rosji może to być strzał samobójczy.

Rosja wypowiedziała „mięsną wojnę” kolejnemu państwu. Tym razem wprowadzeniem embarga grozi Bułgarii, która w 2007 r. stanie się członkiem Unii Europejskiej (UE). Bułgarska gazeta „Trud” przypomina, że zakaz importu mięsa z Polski doprowadził do zablokowania przez Warszawę negocjacji z Moskwą w sprawie nowej umowy współpracy UE — Rosja. Sądząc jednak po ostatnich reakcjach ze strony rosyjskiej, polskie weto okazało się skuteczne.

— Rosja gotowa jest natychmiast znieść embargo na polską żywność, jeśli wszystkie problemy zostaną usunięte — zapowiedział Władymir Czyżew, rosyjski ambasador przy UE.

W piątek oświadczył natomiast, że UE powinna wyizolować eksport bułgarskiej wieprzowiny, by uniknąć wprowadzenia embarga na import wieprzowiny ze wszystkich krajów wspólnoty.

Ambasador przypomniał, że w Bułgarii wystąpiły przypadki choroby o nazwie świńska gorączka. Według bułgarskiego dziennika, Rosja stosuje takie kroki wyłącznie wobec krajów, które odeszły z orbity jej wpływów i które uważa za bezbronne.

Ewentualne rosyjskie embargo na import mięsa nie będzie dla Bułgarii bardzo dotkliwe, ponieważ w 2005 r. wyniósł on zaledwie 10 ton. Bardziej szkodliwe może okazać się dla samej Rosji, która z UE importuje 24 mln ton mięsa rocznie. Sama zaś wyprodukowała w 2005 r. zaledwie 5,5 mln ton. Polscy producenci po zamknięciu rynku rosyjskiego ruszyli z ekspansją w innych krajach. Na litewskich targowiskach coraz więcej jest wyrobów mięsnych z Polski. Konkurują głównie ceną.

— Polacy potrafią wyhodować trzodę taniej, zmniejszają się więc koszty produkcji. Dlatego litewscy producenci importują polską wieprzowinę i z niej produkują kiełbasy — mówi na łamach litewskiego dziennika „Lietuvos Rytas” Petras Vainotas, p.o. prezes litewskiego zrzeszenia przetwórstwa mięsa.

Ewentualna blokada bułgarskich produktów może w dłuższym czasie spowodować jedynie zmianę kierunku bułgarskiego eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu