Rosną długi firm sprzedających na targowiskach

opublikowano: 04-08-2019, 22:00

Straganiarze to zwykle solidni płatnicy. Ale ich zadłużenie, podobnie jak w całym handlu, jest coraz większe.

Rejestr Dłużników BIG Info Monitor przeanalizował sytuację finansową przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem na targach. Z analizy wynika, że to generalnie solidni płatnicy — przeterminowane płatności wobec partnerów biznesowych i banków są udziałem nielicznych straganiarzy. Jednak zaległości takich spółek wzrosły przez rok o ponad jedną piątą — do 64,1 mln zł. To wciąż niewielka kwota w porównaniu z całością przeterminowanych zobowiązań handlu, które zbliżają się do 7 mld zł i szybko rosną.

— Niespłacone zobowiązania całego handlu w ciągu roku wzrosły o prawie jedną czwartą, a firm targowych — niewiele mniej. W efekcie udział niesolidnych dłużników w całym sektorze zwiększył się z 5,4 proc. do 5,8 proc., podczas kiedy wśród straganiarzy wynosi tylko 2,5 proc. Po części jest to efekt niewielkiej popularności kredytów wśród tej grupy przedsiębiorców — mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG Info Monitor.

Zaledwie ponad 4 proc. bazarowych handlarzy ma kredyty — ich łączna suma to 196 mln zł. Problemy z obsługą takiego zadłużenia pojawiają się w co jedenastej firmie. Średnie przeterminowane zadłużenie przedsiębiorcy handlującego na bazarze — licząc łącznie kredyty i faktury — wynosi 20,6 tys. zł. Zdecydowanie większe kwoty dotyczą samych zaległości kredytowych — tu dług sięga średnio 60,6 tys. zł, podczas gdy wobec kontrahentów wynosi on 13 tys. zł.

— Większość przedsiębiorców łączy finanse firmowe z prywatnymi. W przypadku handlu targowego z pewnością jest podobnie — i niejeden kredyt zaciągnięty na gospodarstwo domowe służy rozwojowi biznesu. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że właściciele targowych biznesów jako osoby prywatne mają większe pożyczki, sięgające w sumie ponad 306 mln zł, niż jako przedsiębiorcy, w których przypadku kredyty wynoszą prawie 197 mln zł — mówi Sławomir Grzelczak.

Przy tym te pierwsze są lepiej spłacane — długi opóźnione o co najmniej 30 dni na kwotę min. 500 zł stanowią 16 proc. w przypadku kredytów konsumenckich, podczas gdy w przypadku kredytów firmowych odsetek ten wynosi 22 proc. Najwięcej firm, które sprzedają swoje produkty na targach i mają zaległości widocznew bazach BIG InfoMonitor i BIK, prowadzi działalność w województwach mazowieckim (494) i śląskim (492). Na kolejnych miejscach plasują się województwa dolnośląskie, łódzkie i małopolskie. BIG Info Monitor zwraca uwagę, że bazarowy biznes, wbrew powstającym kolejnym galeriom handlowym, wcale nie zanika. Zgodnie z danymi Głównego urzędu Statystycznego (GUS) tylko w 2017 r. liczba sezonowych bazarów wzrosła o 3,7 proc. i w sumie było ich 7149 na terenie całego kraju. Polacy szczególnie chętnie odwiedzają takie miejsca latem.

Na stałe funkcjonuje w Polsce prawie 2,2 tys. placów handlowych. Zdecydowana większość z nich (prawie 2,1 tys.) zajmuje się głównie sprzedażą drobnodetaliczną. Pod względem prowadzonych tam biznesów wyróżniono około 92,9 tys. punktów sprzedaży, z czego ponad połowa (53,3 tys.) działała codziennie. Polacy najczęściej w takich miejscach robią dodatkowe zakupy, zaopatrując się głównie w warzywa i owoce, mięso, produkty regionalne i sezonowe (np. grzyby). Przez targowiska przepływa rocznie kilkanaście miliardów złotych. Szacuje się, że stanowią one poniżej 2 proc. sprzedaży detalicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu