Rosną długi wydawców

opublikowano: 23-04-2018, 22:00

Branża wydawnicza, borykająca się z problemem niskiego poziomu czytelnictwa, coraz gorzej radzi sobie ze spłatą zobowiązań.

W ciągu ostatniego roku pogorszyła się kondycja finansowa co dziesiątego podmiotu działającego w sektorze wydawniczym i księgarskim — wynika z analizy Bisnode Polska. Liczba firm z tej branży, oceniających swoją sytuację jako słabą i złą, wzrosła w tym czasie z 44 do 53 proc. Problemy z regulowaniem opłat zdecydowanie częściej dotykają jednak wydawców niż księgarzy — to wniosek z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej (BIK). Zaległe zobowiązaniawobec kontrahentów i banków ma 5,4 proc. wydawców książek. Natomiast wśród księgarzy udział niesolidnych płatników sięga 3,7 proc. Długi firm działających w obu tych sektorach przeterminowane o co najmniej 30 dni (na kwotę co najmniej 500 zł) wynoszą łącznie 35,3 mln zł. Z tego zdecydowana większość (28,9 mln zł) przypada na wydawnictwa. Średnia kwota zobowiązania wydawnictwa niezapłacona w terminie to aż 99 997 zł. Natomiast prawie 18 mln zł wynoszą niespłacane kredyty zaciągnięte przez osoby prywatne prowadzące działalność wydawniczą. Długi księgarni wynoszą 6,4 mln zł. Na jedną przypada średnio 44 251 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu