Rosneft domaga się płatności w euro za ropę

opublikowano: 02-10-2019, 20:45

Państwowy rosyjski koncern naftowy Rosneft sprzedaje 100 tys. ton ropy. Domaga się, aby chętni płacili mu nie jak dotychczas, w dolarach, ale w euro.

Rosneft sprzedaje 100 tys. ton ropy Urals przez port w Primorsku. Dostawa ma nastąpić później w październiku. Domyślną walutą transakcji jest euro. Rosneft już od końca sierpnia domagał się płatności w euro za paliwo żeglugowe i olej opałowy.
Przejście największego rosyjskiego koncernu naftowego z dolara amerykańskiego na euro wiąże się z sankcjami nałożonymi przez USA na szereg państw, w tym Rosję. 

- To może być krok w kierunku redukcji ekspozycji na dolara amerykańskiego, co ma sens w przypadku Rosji, biorąc pod uwagę jej zagrożenie sankcjami - powiedział Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Giovanni Staunovo, analityk UBS Group powiedział, że choć trudno określić „głębokość” rynku, to nie byłoby zaskoczeniem gdyby doszło do większej ilości podobnych ofert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy