Rośnie pandemiczny portfel Rockfina

Przemysłowa firma z portfela funduszu THC przeszła na wirtualne kontakty z globalnymi klientami. Efekt: rekordowy portfel zamówień.

Inżynieryjna firma, specjalizującą się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów paliwowych do turbin gazowych, parowych, generatorów, kompresorów oraz wysokociśnieniowych napędów i systemów sterowania, działa na globalnym rynku. Ma zamówienia z całego świata, więc pandemia, która uziemiła podróżujących, dała się jej we znaki, choć nieprzesadnie.

— Nie żyjemy na bezludnej wyspie, więc pandemia miała wpływ na naszą firmę, ale niewielki. Zamiast planowanych 350 mln zł przychodów osiągnęliśmy nieco mniej, bo 320 mln zł. Niektórzy klienci przesunęli realizację zamówień w czasie, ale były to rzadkie sytuacje — mówi Bartosz Krzemiński, prezes Rockfina.

Wirtualnie z Japonią

Pandemia zmusiła firmę do przejścia na kontakty wirtualne.

— Okazało się to możliwe i skuteczne, nawet z klientami tak odległymi, jak ci z Japonii — mówi wiceprezes Michał Wróblewski.

Mimo pandemii Rockfin rozpoczął w ten sposób np. współpracę z Mitsubishi Power przy wdrażaniu ich rozwiązania Megamie, czyli hybrydowego systemu wytwarzania energii, łączącego ogniwa paliwowe z mikroturbiną gazową.

— Pierwsza taka instalacja trafi do Niemiec, rozmowy o kolejnych trwają — mówi Bartosz Krzemiński.

Wirtualne interesy z innymi klientami też idą dobrze, więc mimo pandemii w 2021 r. Rockfin wchodzi z rekordowym portfelem zamówień, przekraczającym 500 mln zł.

— Już w styczniu pobiliśmy miesięczny rekord naboru zamówień. To dlatego, że dobrze działa strategia sprzedażowa, w ramach której staramy się poszerzać współpracę z dotychczasowymi klientami i zdobywać nowych. W zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę np. z firmą Rolls-Royce — mówi Michał Wróblewski.

Portfel zamówień odzwierciedla też dobrze transformacyjne trendy gospodarcze — nie ma w nim już np. nowych kontraktów związanych z energetyką węglową.

— Rozwija się nasz portfel zamówień dla sektora jądrowego. Właśnie zdobyliśmy wart ponad 30 mln zł kontrakt na dostawę układów dla elektrowni jądrowej na Węgrzech, jesteśmy też zainteresowani uczestnictwem w polskim programie jądrowym — informuje Bartosz Krzemiński.

Wirujące maszyny:
Wirujące maszyny:
W pandemii i poza pandemią popyt na maszyny wirujące Rockfina jest satysfakcjonujący. Zarząd firmy (Michał Wróblewski, Bartosz Krzemiński i Paweł Jaszewski) zatrudnia kolejnych inżynierów i zapowiada wzrost wyników.
mateusz ochock

Inżynierowie mile widziani

Inwestycji w moce produkcyjne Rockfin nie planuje, ma już w Polsce trzy zakłady: w Gdańsku, Gorlicach i Bydgoszczy. Zarząd zapowiada jednak, że w 2021 r. będzie nadal intensywnie rekrutował inżynierów. Zastrzyku kapitałowego nie potrzebuje.

Fundusz THC (dawny Tar Heel Capital), który kontroluje firmę, czeka zaś na kolejny dobry rok.

— Pandemia była dla spółki dużym wyzwaniem operacyjnym i rynkowym. Dla firmy produkcyjnej sprzedającej swoje rozwiązania na całym świecie i posiadającej globalny łańcuch dostaw podstawowym wyzwaniem było utrzymanie terminów realizacji, kosztów i jakości na zakładanym poziomie. Wierzymy, że ten rok będzie dla spółki jeszcze lepszy — mówi Andrzej Różycki z THC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane