Rośnie rola ULC

Paweł Łatacz
06-05-2004, 00:00

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury w sprawie opłat lotniskowych z marca tego roku będzie jednym z ważniejszych aktów wykonawczych do ustawy Prawo lotnicze z 3 lipca 2002 r. Polityka kształtowania opłat lotniskowych jest kluczowym instrumentem w rękach zarządzającego obiektem —stwarza szanse na rozwój lotnisk oraz równoważy ceny w sposób pozwalający osiągnąć najwyższe wyniki przewozowe, czyli optymalną relację popytowo-podażową na usługi lotnicze.

Omawiany projekt w pełni uwzględnia rozwiązania określone w art. 15 konwencji chicagowskiej ICAO „Opłaty za korzystanie z portów lotniczych i inne podobne należności”. Zasady w niej określone — takie jak te o: niedyskryminacji, jawności opłat oraz przedmiotowości opłat — znajdują swoje odbicie w projekcie rozporządzenia. Przepisy rozporządzenia wyraźnie ograniczają pełną swobodę kształtowania taryf na lotniskach publicznych, co wynika również z zasad obowiązujących w przepisach UE. Jednak niektóre konkretne przepisy, jak chociażby par. 6 ust. 3, dają sporą możliwość zarządzającemu lotniskiem przedkładania takich propozycji opłat, które w pełni zabezpieczają długoterminowy rozwój lotniska. Jednak rozwiązanie w zakresie wspierania procesów inwestycyjnych z pobieranych opłat ma w krajach UE tyle samo zwolenników co i przeciwników. Znane są przypadki negatywnego oceniania przez Komisję Europejską tego typu praktyk.

Rozporządzenie zawiera również rozwiązania nakładające obowiązek kształtowania opłat według kalkulacji kosztów. Bez szczegółowych instrukcji w tym zakresie przepis ten może albo okazać się martwy, albo jego interpretacja będzie dowolna. Trzeba podkreślić, że Prezes ULC staje się praktycznie ostatnią instancją w zatwierdzaniu opłat na lotnisku publicznym. Można więc postawić tezę, że ULC staje się istotnym podmiotem w grze rynkowej w sektorze cywilnego transportu lotniczego.

Paweł Łatacz były zastępca naczelnego dyrektora PPL ds. planowania strategicznego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Łatacz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Rośnie rola ULC