Rośnie strefa Starachowice

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 02-11-2009, 00:00

Dodatkowe 16 hektarów

Dodatkowe 16 hektarów

to idealny teren pod

inwestycje typu green field.

Inwestycje za 70 mln zł

dadzą 180 miejsc pracy.

Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ponad 16 ha. Ministerstwo Gospodarki planuje włączenie ponad 15 ha do Podstrefy Ostrowiec Świętokrzyski i 0,4 ha do Podstrefy Puławy. Dzięki inwestycjom za blisko 70 mln zł powstanie tam ponad 180 miejsc pracy. Jednocześnie, na wniosek właściciela nieruchomości, ze strefy wyłączone zostanie 0,71 ha w Skarżysku-Kamiennej.

— Na razie terenami w Gminie Ostrowiec interesuje się dwóch inwestorów z branży usług budowlanych i logistycznych. Liczymy, że zezwolenia na rozpoczęcie działalności uzyskają do końca roku — mówi Cezary Tkaczyk, wiceprezes SSE Starachowice.

Na drugim terenie zainwestuje obecna już w Podstrefie Puławskiej spółka Air Liquide Polska (ALP), producent gazów technicznych. Chodzi o budowę tlenowni, która jest częścią projektu realizowanego wspólnie przez Zakłady Azotowe Puławy i ALP. Na instalacje związane z inwestycją zabrakło miejsca na działce dzierżawionej przez spółkę. Poszerzenie strefy umożliwi kontynuację prac zgodnie z planem.

Do marca 2009 r. SSE Starachowice była zagospodarowana w 63 proc. Wiceprezes strefy liczy na duże zainteresowanie nowymi gruntami ze względu na ich atrakcyjność.

— Nieruchomości wchodzące dotychczas w skład strefy pozwalały przede wszystkim na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych, co jest stosunkowo trudne. Na nowych terenach będzie można inwestować w formie green field, czyli od zera, co powinno przyciągnie więcej chętnych — ocenia Cezary Tkaczyk.

Nowe inwestycje planowane są też na dotychczasowych terenach strefy.

— Prowadzimy dwie procedury rokowań. Liczymy, że zakończą się wydaniem pozwoleń na realizację inwestycji w Podstrefie Starachowice do końca 2009 r. Trwa też procedura przetargowa. Chodzi o zbycie nieruchomości po straży pożarnej. W wyniku przebudowy powstanie w niej zakład szkolący pracowników np. spawaczy, budowlańców i programistów. Takiego właśnie personelu potrzebuje strefa — tłumaczy Cezary Tkaczyk.

Na razie do przetargu przystąpił Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Inni chętni mogą się zgłaszać do 17 listopada.

Agnieszka Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu