Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

Barbara Warpechowska
opublikowano: 24-09-2015, 22:00

Przez miesiąc od rozpoczęcia sprzedaży instalacji PV dla MSP Polski Prąd pozyskał zamówienia warte 2,5 mln zł.

W lipcu Polski Prąd rozpoczął sprzedaż w sektorze MSP kompleksowej oferty fotowoltaicznej obejmującej doradztwo w zakresie doboru mocy, sprzedaż i instalację paneli. W sierpniu pozyskał zamówienia na instalacje o mocy blisko 400 kW. Do końca roku planuje podpisać umowy na zakup i podłączenie paneli słonecznych o łącznej mocy nawet 3 MW.

Na instalacje fotowoltaiczne decydują się 
najczęściej firmy usługowe. Montujemy panele o łącznej mocy 15-30 kW — 
mówi Paweł Owczarski, prezes Polskiego Prądu.
Zobacz więcej

DUŻE ZAINTERESOWANIE:

Na instalacje fotowoltaiczne decydują się najczęściej firmy usługowe. Montujemy panele o łącznej mocy 15-30 kW — mówi Paweł Owczarski, prezes Polskiego Prądu. ARC

— Ceny instalacji paneli fotowoltaicznych stopniowo spadają, a wytwarzanie prądu na własny użytek odciąża budżet. Nadwyżki samodzielnie wyprodukowanej energii można sprzedać Operatorom Systemów Dystrybucyjnych, co reguluje ustawa o OZE — tłumaczy Paweł Owczarski, prezes Polskiego Prądu. Na wzrost zainteresowania fotowoltaiką niebagatelny wpływ miały także ograniczenia dostaw tego lata, kiedy wprowadzono m.in. 20. stopień zasilania.

Kredyt z dofinansowaniem

Wkładem finansowym jest zakup, montaż i konserwacja instalacji. Ten wydatek należy jednak traktować jako inwestycję. W zależności od zapotrzebowania na energię i mocy paneli oszczędności wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

— Można uzyskać dofinansowanie lub preferencyjny kredyt na zakup instalacji. Przez lata jej koszt zmalał. Pojawiło się wiele firm oferujących sprzedaż i instalację paneli, a technologia stała się bardziej dostępna — dodaje Paweł Owczarski. Przedsiębiorcy korzystają z leasingu lub nisko oprocentowanego kredytu współfinansowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Raty kredytu spłacane są zyskami z instalacji fotowoltaicznej. Informacje o procedurze i wysokości wsparcia w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie Banku Ochrony Środowiska. Instalacje, których moc przekracza 41 kW, można sfinansować z programu Bocian, pozwalającego uzyskać pożyczkę na 80 proc. kosztów kwalifikowanych, której oprocentowanie wynosi 2 proc. Firmy, takie jak Polski Prąd, oferują kompleksową pomoc w pozyskaniu funduszy na inwestycje — od doboru formy pomocy po sporządzenie dokumentacji i złożenie wniosków.

Spore oszczędności

— Na instalacje fotowoltaiczne decydują się najczęściej firmy usługowe. Montujemy panele o łącznej mocy 15-30 kW. Wdrożenie rozwiązań bazujących na pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie — podkreśla Paweł Owczarski.

W najbliższych latach energetyka konwencjonalna nadal może mieć problemy z dostarczeniem energii elektrycznej. Inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi zatem podwójną korzyść — niezależność energetyczną i spore oszczędności.

— Ustawa o OZE mówiąca o możliwości odsprzedania nadwyżek energii operatorom także przyczyniła się do wzrostu popularności fotowoltaiki. Jeżeli legislacja nie zawiedzie, będzie to miało duży wpływ na dalszy rozwój energii słonecznej w naszym kraju. W 2013 r. moc instalacji w Polsce wynosiła zaledwie 2 MW, a Polski Prąd tylko do końca 2015 r. planuje sprzedaż instalacji o łącznej mocy 3 MW. Te liczby podkreślają ekspansję fotowoltaiki w Polsce — sumuje prezes Polskiego Prądu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką