Rostowski: do 2015 r. zero procent deficytu

DI, PAP
02-06-2011, 18:16

Do 2015 roku chcemy osiągnąć zrównoważony wynik sektora finansów publicznych, czyli zero procent deficytu - powiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas czwartkowego spotkania ze studentami warszawskiej SGH.

Dodał, że utrzymanie równowagi finansów publicznych od 2015 do 2018 roku powinno obniżyć relację długu publicznego do PKB do 40 proc. "To powinien być poziom docelowy" - zaznaczył.

Według niego równowaga w finansach publicznych będzie w nadchodzącej dekadzie kluczowym elementem konkurencji gospodarek. W związku tym - zdaniem ministra - najbardziej wiarygodne finansowo będą te kraje, które mają niską relację długu do PKB. W opinii Rostowskiego przełoży się to na inwestycje i poziom bezrobocia.

Minister prognozuje, że jeżeli Polska utrzyma obecne tempo wzrostu gospodarczego (ok. 4 proc. PKB), to średni poziom unijnego dochodu - liczonego na głowę mieszkańca - osiągniemy za 15 lat

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r. Jednym z działań, które ma pomóc osiągnąć ten cel, jest tzw. reguła wydatkowa - zgodnie z nią wzrost wydatków nie może być wyższy niż 1 punkt procentowy powyżej inflacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rostowski: do 2015 r. zero procent deficytu