Rostowski: już 11 krajów UE znowelizowało budżet

PAP
opublikowano: 28-08-2013, 09:41

Już 11 krajów Unii Europejskiej znowelizowało w tym roku budżet, niektóre więcej niż raz - powiedział w środę w Sejmie wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił, że nie tylko polski rząd pomylił się z prognozą wzrostu PKB.

W środę Sejm debatuje nad nowelizacją budżetu na 2013 r. i ustawy okołobudżetowej.

"Budżet na 2013 r. był kolejnym budżetem konstruowanym w warunkach niepewności" - zaznaczył na początku swojego wystąpienia Rostowski.

Wicepremier wskazał, że prognozując wzrost PKB w Polsce w 2013 r. rząd opierał się na centralnej prognozie Europejskiego Banku Centralnego z września 2012 r., która zakładała wzrost w strefie euro na poziomie 0,5 proc. PKB. "prognoza EBC odpowiadała naszej prognozie wzrosty 2,2, proc. dla Polski" - zaznaczył szef resortu finansów.

Przypomniał, że tempo wzrostu w Polsce w pierwszej połowie tego roku wyniosło 0,9 proc. zamiast zakładanych 2,2 proc., a w strefie euro minus 0,9 proc. "Odchylenia w naszych prognozach dla Polski i EBC dla strefy euro okazały się prawie identyczne" - zauważył Rostowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rostowski: już 11 krajów UE znowelizowało budżet