Czytasz dzięki

Rosyjski lek na koronawirusa ponoć skuteczny w 90 proc.

  • PAP
opublikowano: 01-06-2020, 19:14

Rosyjski lek na koronawirusa o nazwie Awifawir w trakcie badań klinicznych okazał się skuteczny w 90 procentach - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa zdrowia Rosji Władimir Czułanow. Lekarstwo trafi do rosyjskich szpitali 11 czerwca br.

Działanie preparatu wypróbowano na 180 pacjentach, a w badania kliniczne zaangażowanych było około 300 osób - powiedział Czułanow.

Zobacz więcej

Koronawirus

iStock

Awifawir przechodzi jeszcze kolejny etap testów, ale pod koniec maja został już oficjalnie zarejestrowany przez resort zdrowia. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który sfinansował produkcję leku, zapowiedział, że Awifawir trafi 11 czerwca do szpitali, by można go było zacząć stosować w leczeniu. Nie znajdzie się na razie w wolnej sprzedaży.

Rosyjski preparat jest odpowiednikiem japońskiego leku przeciwwirusowego Avigan (fawipirawir), który okazał się skuteczny w leczeniu koronawirusa. Działanie Awifawiru polega na hamowaniu namnażania się koronawirusa. Lek pozwala przy standardowej terapii na skrócenie okresu leczenia z dziewięciu do czterech dni - po tym okresie 65 proc. pacjentów, którym podano lek, miało już ujemny wynik testu na koronawirusa. Po 10 dniach liczba pacjentów, u których wynik testu był ujemny sięgnęła 90 procent.

Testowanie Awifawiru ma trwać co najmniej do września. Dotąd wyprodukowano 18 tys. opakowań, a w czerwcu do szpitali ma trafić ponad 60 tys. opakowań.

Jednocześnie rosyjscy naukowcy pracują jeszcze nad innymi odpowiednikami japońskiego leku. Rezultaty badań nad jednym z nich, o nazwie Arepliwir, mają być znane już w czerwcu.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane