Rozmowy zerwane

Zbigniew Kazimierczak, ISB
opublikowano: 10-02-2005, 00:00

Rozmowy ostatniej szansy w sprawie polubownego rozwiązania konfliktu wokół udziałów w PTC zostały zerwane.

Elektrim i francuski koncern Vivendi Universal od kilku dni prowadzili rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), kontrolującej sieć komórkową. We wtorek negocjacje definitywnie zerwano.

— Oferta, którą zaprezentowano Elektrimowi, odbiega od wcześniej przedstawianych koncepcji — mówi Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu.

Według informatora zbliżonego do Vivendi, oferta opiewała co najmniej na 650 mln EUR, które Vivendi było w stanie zapłacić Elektrimowi gotówką za całkowite wyjście z PTC. Twierdzi on, że wynegocjowana propozycja miała szanse wejścia w życie przed upływem terminu, jaki sąd arbitrażowy w Wiedniu dał Elektrimowi na odzyskanie udziałów w PTC od kontrolowanego przez Vivendi Universal Elektrimu Telekomunikacji (ET). Chodzi o połowę lutego.

Obecnie ET kontroluje 51 proc. kapitału PTC, 49 proc. należy do Deutsche Telekom (OT). Elektrim ma w ET 49 proc., 51 proc. kontroluje Vivendi Universal i wchodząca w skład francuskiej grupy spółka Ymer Finance.

Ostatnia propozycja Vivendi to kolejna próba zawarcia ugody z Elektrimem w ostatnim czasie. W miniony czwartek przedstawiciele ET proponowali operację polegającą na transferze 49 proc. udziałów PTC z ET do Elektrimu. Jej celem miało być uchronienie Elektrimu przed wykonaniem opcji call ze strony DT.

Zgodnie z nią, DT miałby prawo do przejęcia udziałów w PTC od Elektrimu po cenie znacznie niższej od wartości rynkowej, gdyby Elektrim nie odzyskał ich w terminie.

Propozycja przewidywała, że udziały PTC wróciłyby następnie do Elektrimu Telekomunikacji, jednak prawo ich pierwokupu od ET — po odpowiedniej cenie rynkowej — przypadłoby wówczas Deutsche Telekom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozmowy zerwane